Megduplázták a munkába járás támogatását

A korábbi összeg kétszeresét lehet elszámolni személygépkocsi útiköltség-térítésre a munkába járás támogatásaként. Kilométerenként 15 helyett 30 forint adható, s 9 helyett 18 forint lett a kötelező térítés összege.

A személygépkocsira költségtérítésként elszámolható összeget valójában már régen megette az infláció. A személygépkocsik valós kilométerenkénti költsége fogyasztástól függően 40 és 50 forint között mozog, ehhez képest 5 éve a kilométerenkénti 15 forint volt az adómentesen adható költségtérítés maximuma. Ez is csak „adható“, ugyanis a kötelezően kifizetendő összeg már 2010 óta a kilométerenkénti 9 forintos szinten maradt. A 9 forintot 2017-ben emelte 15-re a kormány, de ennek kifizetését a munkáltató döntésére bízta.

A mostani változás tehát duplájára emeli ezeket az összegeket, de a kifizethető pénz még így is alatta marad a járműhasználat valós költségeinek. Személygépkocsis útiköltség-térítés címén tehát mostantól 18 forint a kötelezően kifizetendő összeg, a munkáltató döntése alapján pedig maximum kilométerenként 30 forint adható adómentesen a munkavállalóknak. Az erről szóló kormányrendelet csak január végétől hatályos, de visszamenőleg már a januári útiköltség-térítésekre is ezt az összeget kell kifizetni a dolgozóknak. (Jogilag megint csak átmenetinek tűnik az intézkedés, mert a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva a kormány rendelettel módosítja az erről szóló törvényt. Véglegessé majd akkor válhat az intézkedés, ha az szja-törvénybe is belekerül a szöveg módosítása.)

A gépkocsival történő munkába járás költségét a munkáltatónak akkor kell megtérítenie, ha

  • a munkahely és a dolgozó lakóhelye között nincs tömegközlekedés
  • van tömegközlekedés, de annak igénybe vétele az illető munkarendje vagy a menetrend miatt csak hosszú várakozással volna lehetséges (hosszú várakozásról akkor beszélhetünk, ha a várakozás ideje meghaladja a tényleges utazás időtartamát)
  • a dolgozó mozgáskorlátozott vagy súlyos fogyatékos, s emiatt nem képes tömegközlekedést igénybe venni, vagy
  • minden olyan dolgozónak, akinek 10 év alatti gyermeke van. Ez esetben akár a településen belüli munkába járás költségeit is fizetheti a munkáltató.

A fenti összegekkel csak a munkába járás támogatása esetén számolhatunk. Ha valaki munkahelyi célokra használja a saját autóját, akkor számára továbbra is kiküldetési rendelvény alapján fizethetjük ki az útiköltség-térítést. Ennek összegét az autóra meghatározott fogyasztási norma és a NAV által meghatározott üzemanyagár alapján számolhatjuk ki. A fogyasztás mellett továbbra is elszámolhatunk kilométerenként 15 forintot általános személygépkocsi normaköltség címén.

Nagy Csaba

Forrás: 16/2023 kormányrendelet

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink