Megjelent az új napelemes pályázat

Ismét pályázattal támogatja a kormány a napelemek terjedését: összesen 75 milliárd forintot osztanak szét január közepétől lakossági pályázók között. A támogatás a költségek kétharmadára szólhat. A kivitelezőknek már most regisztrálniuk kell, ha szeretnének munkát kapni a pályázatos telepítésekből. 

Januártól ismét lehetőség nyílik hálózatra kötött napelemes telepítésekre, ezért időzítette a kormány ehhez az időponthoz az új pályázat megjelenését. Ez lesz a Napenergia Plusz Program. A pályázatokat január közepétől fogadják.

Feltételek

A támogatott rendszer maximum 5 kilowattos lehet. Ez sem nagy, de nagyobb az eredeti elképzelésnél, hiszen az első változatban még csak 4 kW-os rendszert szerettek volna engedélyezni. Ebben szerencsére elfogadták a szakmai érveket, s támogathatóság határát 5 kW -ra emelték (ez az inverter teljesítményét jelenti, a felszerelt panelek teljesítménye ezt maximum  20%-kal lépheti túl). 

A rendszer természetesen újra csatlakozhat a hálózathoz, de támogatható a helyi energiatároló kiépítése is. Ez szintén nagyobb lehet, mint ami az első tervekben szerepelt: 10 kW-os tárolót lehet a pályázatban elszámolni. 

A támogatás magánszemélyeknek szól, akik saját családi házuk, sorházuk, ikerházuk vagy legfeljebb 6 lakásos társasházuk napelemmel történő ellátásra pályázhatnak. Egy ingatlan egy pályázatban szerepelhet. Csak új telepítéseket támogatnak, azaz bővítés, korszerűsítés nem támogatható ebből a keretből. 

A szétosztható keretösszeg 75 milliárd forint az ország egészére. Nincs régiónként meghatározott keret, erre a teljes összegre pályázhat az ország összes igénylője. A pénzt érkezési sorrendben osztják szét, így érdemes lesz sietni a pályázat benyújtásával. Január közepén indul a benyújtási időszak, s meglepő lenne, ha aznap, vagy néhány nap alatt nem merülne ki a teljes rendelkezésre álló keret. A tervek szerint 15 ezer család pályázatát szeretnék támogatni, ami meglehetősen szerény, pályázónként maximum 5 millió forintos elnyerhető összeget jelent. Ez az 5 millió egyébként a maximálisan igényelhető összeg, aminek az elszámolható költségek kétharmadát kell fedeznie. Az 5 kW-os rendszert tehát tervezéssel és kivitelezéssel együtt 7,5 millió forintból, azaz kilowattonként 1,5 millióból kell megvalósítani. Ebbe már az energiatárolónak is bele kell férnie. 

Bruttó elszámolás lesz

A pályázat kiírói azzal számolnak, hogy az új rendszerek megtérülési ideje az új szabályok szerint körülbelül 10 év lehet. A most csatlakozó új beruházók már mind bruttó elszámolásba fognak kerülni, számukra már nincs szaldó. Külön számolják azt az áramot, amit a hálózatból a család elfogyaszt és külön, amit a napelemekkel megtermelnek. A fogyasztást piaci áron fizetik, míg a napelemes termelésért ennek az összegnek a töredékét fogják megkapni. Ezért kell legalább 10 év, mire a beruházás pénzügyileg is megtérül. 

Székhelyként szereplő ingatlanok kizárva

Sajnos egy plusz feltétel alaposan korlátozza a pályázók körét. Vállalkozók ugyanis nem pályázhatnak, ha a vállalkozásuk az otthonukba van bejelentve. Kizáró oknak számít, ha a lakóingatlanon bármilyen vállalkozás székhelye vagy telephelye van bejelentve, vagy ha a tulajdonosok között vállalkozás is van. Ebbe beleértendő az is, ha az egyik családtag másodállású kis egyéni vállalkozásának a székhelye a saját otthona – ez már elég ahhoz, hogy kizárják a pályázót a támogatásból. 

Kivitelezők regisztrációja

Kivitelezők a pályázatos napelem-szerelési munkákban akkor vehetnek részt, ha előre regisztrálnak a rendszerben. A lakossági pályázóknak ugyanis az előre összeállított listáról kell a kivitelezőt kiválasztaniuk. A kivitelező akkor adhatja be regisztrációját, ha legalább egy éves működést már fel tud mutatni, rendelkezik a megfelelő szakemberrel és nincs köztartozása. Komolyabb feltétel, hogy a kiépítendő rendszerre 10 éves rendszergaranciát és 5 éves kivitelezői garanciát kell vállalni. Hasonló garanciával kell rendelkezniük a beépítendő eszközöknek is: a napelemre és az energiatárolóra 10 évet, az inverterre 5 évet kell biztosítani az ügyfélnek. A pályázók a kivitelezőkkel csak generálkivitelezésre köthetnek szerződést, azaz olyan vállalkozás nem kerülhet a névlistára, aki csak egy-egy részterületet tudna megvalósítani.

A kivitelezői regisztrációt és a pályázati felhívást is az alábbi oldalon találjuk: https://napenergiaplusz.nffku.hu/

A kivitelezői regisztráció december 4-én indul, a lakossági pályázatokat 2024. január 15-étől nyújthatják be.  

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink