Mi lesz, ha lejár az építési engedély?

 

Januártól már nem lehet meghosszabbítani az építési engedélyeket, s az is változott, hogy mikor kell új engedélyt kérni ugyanarra az épületre. Az új szabályok a folyamatban lévő építkezésekre is érvényesek.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

A cél, hogy négy év alatt elkészüljön az épület

Ha 4 év alatt nem készül el az épület legalább szerkezetkész állapotig, akkor új építési engedély kell. De mi van akkor, ha időközben megváltoztak a helyi építési szabályok, és az épület már nem felel meg a HÉSZ-nek? Ott állunk egy félkész épülettel, aminek lejárt az engedélye, de újat nem kaphat, mert már nem felel meg a szabályoknak. Patthelyzet, aminek a vége akár bontás is lehet. Valószínű erre a problémára nem gondolt a jogalkotó, vagy pont az volt a célja, hogy gyorsítsa az építőipart és 4 év alatt legalább szerkezetkész állapotig készüljenek el az engedélyes épületek. Ha engedély alapján építünk, ne húzzuk az időt! A tartószerkezet és a belső falak készüljenek el négy év alatt, akkor is ha “csak” egy nyaraló építéséről van szó. A befejező munkákra bőven lesz idő.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Eddig hosszabbíthatnak, ha nem lett kész az épület

Tavaly év végéig az volt a szabály, hogy az építési engedély három évig érvényes. Ha három év alatt nem készült el az épület, akkor kétszer 1-1 évre meg lehetett meghosszabbítani az engedélyt. A hosszabbítási kérelmet még az engedély érvényessége alatt be kellett adni, azaz legkésőbb a lejárat előtti utolsó napon. Ha valaki kicsúszott ebből az időből, akkor új engedélyt kellett kérnie.

Az építési engedélyt csak akkor kellett meghosszabbítani, ha olyan munkák voltak már csak hátra, amik maguk is építési engedélykötelesek. (Ezt külön jogszabály részletezte készültségi fokok alapján.) Például ha már csak a hőszigetelés és a belső burkolási munkák voltak hátra, akkor nem kellett engedélyt hosszabbítani, elég volt a munkák befejeztével a használatbavételt elintézni.

2021-től nem lehet meghosszabbítani az engedélyeket

Januártól megváltoztak a szabályok. Már egyáltalán nem lehet az építési engedélyeket meghosszabbítani. Ez nemcsak az idén kiadott, új építési engedélyekre érvényes, hanem a régebbiekre is. Cserébe az engedélyek nem három, hanem 4 évig érvényesek. A használatbavételt pedig 6 éven belül kell megkérni. Például, ha a három éve kiadott építési engedély idén nyáron járna le, nem kell a meghosszabbítását kérni, mert az automatikusan plusz egy évig érvényes marad. 

Viszont a négy év lejárta után már nem lehet hosszabbítani. Ha lejár, akkor vagy új építési engedélyt kell kérni vagy használatbavételt. Nézzük mikor melyikre van szükség!

Mikor kell új engedélyt kérni?

Van tehát egy plusz év a befejezésére, de könnyen előfordulhat, hogy ez sem elég. Ha a ház nem készül el négy év alatt és még a tartószerkezetet vagy a hasznos alapterületet érintő munkák vannak vissza, akkor új építési engedélyt kell kérni. A tartószerkezetet érintő munkák egyértelműek. A hasznos alapterületet érintő munkáknál figyeljünk arra, hogy ez nem csak a ház “növekedését” jelenti. Mivel a hasznos alapterületnél a nettó – tehát a falak nélküli belső – alapterület számít, ezért a belső válaszfalak elhelyezése is olyan munka, ami hatással van az épület hasznos alapterületére. De ide tartozik pl. a terasz lefedése is, amivel nő a hasznos alapterület. 

Nézzünk egy példát! Tegyük fel, hogy lejárt az építési engedélyünk. Az épület szerkezetkész, és a belső tér kialakítása is megtörtént. Az összes válaszfal is a helyén van. Ez esetben nem kell új építési  engedélyt kérni. Lejárt építési engedéllyel is be lehet fejezni az épületet. A használatbavételre plusz 2 év van.

Viszont, ha  szeretnénk az egyik tartófalba egy új nyílást vagy egy plusz válaszfalat betenni, azt már nem tehetjük meg. Csak akkor, ha új építési engedélyt kérünk az épületre.

Ha mégis kellett volna új engedély: fennmaradási és használatbavételi engedély

Könnyen előfordulhat, hogy lejárt az engedély, de még készül az épület, és hoppá, azért még beraknánk valahova egy gipszkarton falat. A használatbavételnél pedig kiszúrja a turpisságot az építési hatóság. Ekkor az épületre nem lesz elég használatbavételt kérni, hanem fennmaradási és használatbavételi engedély kell majd. Ezt egyébként az építtető is megkérheti egyből. A fennmaradásival csak egy gond van ilyenkor, hogy attól függően, hogy mekkora “hibát” vétettünk: pénzbírság is jár mellé. 

Jobban járunk tehát, hogy ha megoldható, akkor csak a használatbavétel után kerül be a plusz válaszfal, nehogy megbüntessenek azért, mert olyan munkát végeztünk az engedély lejárta után, amihez új engedélyt kellett volna kérni.

Mi a helyzet a folyamatban lévő hosszabbításokkal?

A folyamatban lévő építési engedély hosszabbításokat az építési hatóságoknak meg kell szüntetniük. Ha már másodszor hosszabbítottunk volna, azaz az eredeti építési engedélyt 4 éve adták ki, akkor meg kell vizsgálni milyen munkálatok vannak még vissza. Ha tartószerkezetet és hasznos alapterületet érintő munkák vannak vissza, akkor új építési engedélyt kell kérni. Ha a visszamaradó munkák nem ilyenek, akkor van még 2 év, hogy befejezzük a házat és elintézzük a használatbavételt.

Használatbavétel lejárt építési engedéllyel

A jogszabály régóta azt tartalmazza, hogy a használatbavételt az építési engedély érvényességi ideje alatt kell benyújtani. Ennek ellenére nem gond, ha lejárt építési engedéllyel kérjük meg a használatbavételi engedélyt vagy a használatbavétel tudomásulvételét. Ez már évek óta nem probléma, a késői vagy elmaradt használatbavételért eddig sem járt bírság. Annyi változott, hogy bekerült a jogszabályba az, hogy két év van a használatbavételre. Ám – a jelenlegi szabályok szerint – igazából akkor sem történik semmi, ha két év után adjuk be. Az új szabály szerint sem jár bírság akkor, ha 6 év után intézik el a használatbavételt.

Király Viktória

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink