Módosítani kell az engedélyt, ha más téglát használunk?

Engedélyes építkezésnél nem a tervek szerinti Ytong téglából, hanem más falazó anyagból pl.: Porotherm 30 N+F téglából építik meg a házat. Egyebekben nem térnek el a tervektől, minden más ugyanaz marad. Kell módosítani az építési engedélyt?

A jogszabály szerint ha eltérnek az építési engedélytől akkor azt módosítani kell, kivéve, ha: 

  • műemléki épületnél az eltérés a homlokzat meghatározó elemeit nem változtatja meg (pl.: nem lesz más színű az ablak, a díszítés),
  • zártsorú vagy ikres építésű építmény esetén a tervezett módosítás a csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét nem érinti, és az eltérés tartalma önmagában nem építési engedélyhez kötött, vagy ha
  • az eltérés önmagában eleve nem építési engedélyhez kötött építési tevékenység.

Ez eddig nem is lenne túl bonyolult, viszont azt, hogy mely munkák nem építési engedélykötelesek, nehéz eldönteni. Kiindulópont lehet ilyenkor a 312/2012. kormányrendelet 1. mellékletében található lista, amely azokat az eseteket sorolja fel, amikor nem kell építési engedély. Például nem kell építési engedély:

  • az épület átalakításához, felújításához, helyreállításához, korszerűsítéséhez, homlokzatának megváltoztatásához (kivéve zártsorú vagy ikres épületeknél csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét is érintő munkákat)
  • meglévő építmény hasznos alapterületet nem növelő bővítéséhez (kivéve a lapostetős épület magastetővel történő bővítését).

Ebből már ki lehet indulni olvasónk esetében is. Hiszen, ha például egy meglévő régi épület vályogfalát kell helyreállítani, és a vályog helyére más anyagból készült téglát építünk be, akkor nem kell engedély. Ugyanezen szabály alapján nem kell az építési engedélyt sem módosítani, ha más anyagból épül a fal, mint az engedélyezési tervekben szerepelt. Viszont az építési engedélyhez nem kötött eltéréseket az e-naplóban a dokumentálni kell.  

De ne szaladjunk ennyire előre! Először is, ahhoz, hogy más építőanyagot építsünk be, a tervező előzetes hozzájárulása is kell. Előfordulhat, hogy az új építőanyag miatt új részterveket kell készíteni. Például, ha Ytong tégla helyett Porotherm 30 N+F-ből lesznek a tartófalak, akkor új statika kell, emellett az eltérés a gépészeti terveket is érintheti. Tehát először a tervezővel kell egyeztetni, majd az e-naplóba fel kell tölteni az eltérő megvalósításról szóló terveket, és csak ezután lehet elkezdeni a falakat más anyagból megépíteni. A használatbavételnél pedig a megvalósulási tervekre lesz szükség.

Egyszerű bejelentésnél hogy kell ezt intézni?

Egyszerű bejelentésnél nincs lehetőség a bejelentést módosítani, ha eltérnek a tervektől. 

Ha cég épít, vagy magánszemély eladásra épít, akkor új egyszerű bejelentést kell tenni akkor, ha a változás érinti:

  • az épület alaprajzi méretét,
  • az épület beépítési magasságát,
  • a lakások, önálló rendeltetési egységek számát vagy
  • az épület telken belüli elhelyezkedését.

Mivel a falazóelem cseréje egyik kategóriába sem tartozik bele, egyszerű bejelentésnél is hasonlóan kell eljárni, mint engedélyes esetben.

Ha magánszemély saját lakhatásra építi, akkor egyáltalán nem kell új egyszerű bejelentést tenni. De ez nem azt jelenti, hogy nem kell a tervektől való eltérést dokumentálni! E-naplós egyszerű bejelentésnél az e-naplóban kell dokumentálni a tervektől való eltérést. De ha nincs e-napló, akkor sem lehet elsumákolni, hogy más anyagból készült a ház. A tervezővel ekkor is egyeztetni kell, az eltérő kivitelezést pedig csak a módosított tervek alapján lehet elkezdeni. Az eltérő megvalósítás dokumentumainak ott kell lenniük az építés helyszínén is, majd a hatósági bizonyítvány megkérésénél csatolni kell őket.

Király Viktória

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink