Napelemek biztosítása

Kevesen gondolnak arra, hogy meglévő lakásbiztosításuk kiterjed-e a napelemekre. Pedig többmilliós érték van a tetőn, gondoskodni kell az anyagi védelemről is.

Keveseknek jut eszébe, hogy a napelemes rendszer telepítése után kibővítsék a lakásbiztosításuk, pedig a napelemek felszerelésével olyan kockázatokkal kell számolni, amik sokszor nem részei az általános lakásbiztosításoknak.

Ez egy olyan vagyontárgy, amivel az általános biztosítások néha nem tudnak mit kezdeni. Nem berendezési tárgy, hanem a ház része. Mégsem mozdíthatatlan, mint a falak vagy a tető. Néhány óra alatt az egész rendszert le lehet szerelni, így aztán el is lehet lopni. A gond az, hogy nem egyértelmű, hogy a napelem az ingatlan részének tekinthető-e, így vonatkozik-e rá a lakásbiztosítás, vagy egy, a szabadban tárolt ingóság, amit költözéskor akár magunkkal is vihetnénk. Az egyik biztosító így, a másik máshogy tekint a napelemekre.

Pedig a tetőn lévő sokmilliós érték sérülékeny. Jellemző károk lehetnek például:

  • lopás
  • rongálás, vandalizmus
  • idegen tárgyak rádőlése (villanyoszlop, fa)
  • közlekedési események okozta rongálás (földre telepített napelemek esetén)
  • villámcsapás
  • elektromos áram okozta károk, tűz
  • vihar, jégeső, ónos eső
  • hónyomás okozta károk stb.

Villámcsapás, tűz, viharkár stb. esetén van esélye annak, hogy a biztosító megtéríti a kárt, hiszen a védelem kiterjed a lakásban található valamennyi berendezésre. Azt azonban ellenőrizzük, hogy milyen összeghatárig térítik ezeket a károkat! Ha leég az inverter, megsérül egy hőszivattyú, abban nagyobb kár keletkezhet, mint amekkora a biztosítás erre szánt keretösszege.

Sok ház eleve alul van biztosítva

Sajnos általános tapasztalat, hogy a lakások többnyire alulbiztosítottak. Egy biztosítás lényege, hogy kár esetén akkora összeghez jussunk hozzá, amekkorából az eredeti állapotot vissza tudjuk állítani. Sokan azonban inkább arra törekszenek, hogy alacsonyan tartsák a biztosítás díját. Kisebb összegre kötik a biztosítást, mint amennyiből pótolni lehet az ingatlant és a berendezési tárgyakat, vagy nem követik a változásokat, elmaradnak az értékkövetéssel. A biztosító évről-évre felkínálja az indexálás lehetőségét, azonban sokan rendszeresen az olcsóbb változat mellett döntenek. Márpedig ha egy eleve alulbiztosított ingatlanra felszerelünk 5-6 millió forintnyi új értéket, akkor ne számítsunk arra, hogy ezt kár esetén valaki meg fogja nekünk téríteni!

Mit kell tennünk a védelemért?

Ha korszerűsítjük az ingatlanunkat, ha napelemet, napkollektort, klímát, új gépészetet szerelünk be vagy szigetelünk, mindenképpen kerítsünk sort a biztosítás módosítására is! Ne várjunk az évfordulóig, egy biztosítási tanácsadóval nézessük át a kötvényünket, vizsgáljuk meg, hogy az abban megjelölt fedezet elegendő-e az új értékek biztosítására is.

Vizsgáljuk meg azt is, hogy a biztosítás kiterjed-e minden olyan eszközre, amit beépítettünk! Ne is csak a napelemekre gondoljunk, a klímák, hőszivattyúk kültéri egységei is olyan drága berendezések, amiknek a védelméről érdemes gondoskodni. Alaposan nézzük át, értelmezzük a kötvényben és az általános biztosítási feltételekben szereplő kifejezéseket! Ne essünk abba a csapdába, hogy ingóságra rendelkezünk ugyan egy magas biztosítási összeggel, de mivel a klíma nem ingóság, ennek a kárát nem tudjuk megtéríttetni.

Előfordulhat, hogy a napelemekre és más eszközökre kiegészítő biztosítást kell kötnünk. Egyes társaságok elfogadják ezt már az alapcsomag részeként is, csak a ház biztosított értékét kell aktualizálni az értéknövekedéssel. Más társaságoknál azonban kiegészítő biztosítást kell kötni a napelemes rendszerre.

Fontos kérdés az is, hogy mire terjed ki a biztosítás. A napelemes technika nagyon gyorsan fejlődik, a ma forgalmazott eszközöket pár év múlva már meg sem találjuk a piacon. Az árak is gyorsan változnak: évekig lefelé mentek, most az inflációnak köszönhetően drágulnak az eszközök. Egyáltalán nem mindegy, mit térít meg a biztosító. A berendezés javítási költségét, netán az egykori vásárlási összeget, vagy egy új eszköz mai beszerzési árát? Az sem mindegy, hogy meghibásodás, sérülés esetén fizet-e a biztosító a kieső termelésért (ez utóbbit hozamgarancia biztosításként kell keresnünk).


Napelemes tűzesetek: szinte mindig kiviteli hiba okozza

Évente 20-40 esetben keletkezik napelemes rendszerre visszavezethető tűzeset. A Huawei azt vizsgálta meg, hogy vajon maguk a készülékek, a bennük keletkező rövidzárlat okozza-e ezeket. A vizsgálatuk szerint nem: a tüzeket nem maguk az eszközök, hanem a telepítés, szerelés közben elkövetett hibák okozzák. Az ilyen problémák általában hamar, már az üzemeltetés első évében kiderülnek. Tipikus hiba például az inverter olyan elhelyezése, ahol a készülék hűtése nem tud megvalósulni.

A társaság szerint a tulajdonosok azzal tehetnek a legtöbbet a tűzesetek megelőzéséért, ha minőségi elemekből és megfelelő szaktudással készített erőművet vásárolnak, valamint megbízható, tapasztalt kivitelezőt kérnek meg a rendszer telepítésére. Fontos a már működő rendszerek megfelelő karbantartása és rendszeres ellenőrzése is. Ellenőriztetni kell a kábeleket, csatlakozókat és rendszeresen por­talanítani kell az invertert is a megfelelő hűtés érdekében. 

Hasonló eredményre jutott korábban egy nemzetközi kutatócsoport is, akik egy malajziai egyetem vezetésével végezték a vizsgálatukat. A fő tűzveszélyességi kockázat szerintük is nem megfelelő telepítési gyakorlat. A telepítők jelentős része tapasztalatlan, vagy egyszerűen a sietség miatt hagyja figyelmen kívül a tűzbiztonsági előírásokat.


Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink