Napelemes kezdőcsomag mikroinverterrel – napenergia olcsón

A villamos energia árának duplájára emelése miatt rengetegen szeretnének saját napelemes rendszert. De sajnos ezek a rendszerek drágák. Tény, hogy a mai fogalmaink szerinti napelemes rendszert akkor érdemes telepíteni, ha az az áramfelhasználásunkat legalább nagyobb részben fedezni tudja. Ez pedig többmilliós beruházást igényel. Az elmúlt évben azonban egy olyan technika is terjedni kezdett, amivel már akár egyetlen panel felhelyezése is gazdaságos lehet. Ez persze nem fogja megújuló energiával kiváltani az áramfelhasználásunkat, de milliós beruházás helyett már néhány tízezer forintból elindíthat valakit a megújuló energia termelése felé. A kulcsszó a mikroinverter. 

Hagyományos rendszer egy központi inverterrel

Egy napelemes rendszer két fő részből áll: napelemekből és inverterből. Melyik mire jó? A tetőre felszerelt panelek egyenáramot termelnek, folyamatosan, amikor csak napfény éri a ház tetejét. Háztartási berendezéseink viszont váltóárammal működnek, ezt kapjuk az áramszolgáltatótól is. Ha a termelt egyenáramot az otthoni gépeinkhez akarjuk használni, akkor át kell fordítani váltóárammá. Ezt a munkát végzi el az inverter. Az összes panel által termelt energia ebbe az inverterbe kerül. Ez átalakítja váltóárammá, és továbbítja az elektromos hálózatba a mérőórán keresztül. 

Az inverter teljesítménye éppen ezért akkora, hogy az összes panel által termelt energiát fogadni tudja. A tetőre például felszerelünk 15 darab 380 kWp-os napelemet, melyek együttes maximális teljesítménye 5,7 kW lehet. Ehhez egy kis tartalékkal általában 6 kW körüli invertert ajánlanak. Ennél több tartalék azonban nincs a rendszerben. Ha mégis szeretnénk több napelemet is elhelyezni, ahhoz már az invertert is cserélni kell egy nagyobb teljesítményűre. Márpedig ez nem olcsó: az inverter ára 500 ezer és nagyjából másfél millió között mozog, ez a legnagyobb egyedi költség a napelemes rendszer telepítésében. Ráadásul nem is örök életű: általában 5-10 évre teszik egy inverter élettartamát, utána ezt az egységet cserélni kell (igaz, az újabb eszközökre ma már 10 év garanciát adnak, korábban ez még nem volt jellemző). 

Mikroinverteres rendszer: egy napelem – egy mikroinverter

A mikroinverter azt a folyamatot alakítja át, ahogy a termelt villamos energia a hálózatra kerül. Nem egy nagy invertert használunk ebben az esetben, hanem külön-külön kis teljesítményű invertert minden egyes napelemhez. Így gyakorlatilag közvetlenül a panelektől már 230 voltos váltóáram érkezik a hálózatra. A technika egyébként régóta létezik, csak sokkal drágább volt, mint a hagyományos eszközök. Ma viszont már elérhető áron, nagyjából 50 ezer forintért kínálják a mikroinverter darabját, hosszú élettartammal, akár 25 éves garanciával is. 

Ha a rendszert ilyen mikroinverterek alkalmazásával építjük fel, az azt jelenti, hogy akár már egy vagy két panel telepítésével is el lehet indulni, milliós helyett százezres befektetéssel (a mikroinverter egy vagy két panelt tud kiszolgálni típustól függően). A rendszer korlátlanul bővíthetővé válik, ahogy nőnek az igények, vagy ahogy több pénz lesz újabb táblák beszerzésére. 

Korábban problémát jelentett az is, hogy hogyan lehetne megoldani egy ilyen rendszer adatainak a figyelését. A hagyományos napelemes rendszereknél ez egyszerű: egy inverter szolgáltatja az adatokat a termelés nagyságáról. A mikroinvertereknél ezt mindegyiknél külön kell nyomon követni. Létezik azonban már olyan eszköz, ami rádiófrekvenciás úton begyűjti az adatokat az inverterektől, majd mindezt egy wifi routeren keresztül feltölti az internetre. A tulajdonos pedig internetes böngészőn keresztül tudja követni az aktuális, napi, heti, havi, éves teljesítményét mindegyik napelemnek.

A kis méret, az inverter szétosztása előnyt jelent a javítás vagy csere szempontjából is. Ha az inverter elromlik, akkor nem egy egyszeri, milliós javítási költséggel találjuk szembe magunkat. Csak azt az egyet kell cserélni, ahol a hiba keletkezett, így sokkal alacsonyabb javítási költséggel kell számolnunk.

A mikroinverter a hazai cégeknél is elérhető már, bár általában még nem része a tipikus kínálatnak. Jelenleg mind az EON, mind az MVM listájában elérhető mikroinverter is, ez például az Astrasun Rocky mikroinverter, 250 wattos névleges teljesítménnyel, vagy az Enphase több készüléke 240-350 W közötti teljesítménnyel. Azaz hivatalosan is telepíthető egy ilyen berendezés (a hazai szabályozás szerint csak az áramszolgáltatók listáján szereplő invertert lehet telepíteni). 

Összességében úgy gondoljuk, hogy a mikroinverterek alkalmazása előnyös lehet egy nagyobb, teljes fogyasztást kiváltó napelemes rendszer telepítésénél is, itt azonban érdemes összehasonlítani a költségeket a hagyományos megoldásokkal. Kisebb léptékben viszont mindenképpen ezé lehet az előny. Már akkor megéri a beruházás, ha a mostani áramdíjaknál az átlagfogyasztás fölötti részt le tudjuk faragni egy kisebb napelemes rendszerrel, jelentősen csökkentve ezzel az energiaszámlánkat.

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink