Nem kell építési engedély – legalábbis a veszélyhelyzet alatt

Építési engedélyezés helyett csak egy elektronikus bejelentésre van szükség. A változtatás miatt nő a tervezők és a kivitelezők kockázata.

A 191/2020-as kormányrendelet május 18-án lépett hatályba. Ez a rendelet kitér minden egyes olyan engedélyezési eljárásra, ami valamely kormányzati vagy önkormányzati igazgatási szerv hatáskörébe tartozik. A változás átfogó jellegű: ami eddig engedély kiadására irányuló eljárás volt, az most úgynevezett ellenőrzött bejelentés útján történik, az engedélyezési eljárás lefolytatása nélkül.

Engedélyezés helyett elég egy bejelentés a nagyobb építkezésekre, telephelyek létesítésére, üzletek nyitására, ezek korábban engedélykötelesek voltak. Az építési engedélyezés terén csak a 400 négyzetméter feletti kereskedelmi üzletek építésénél, átalakításánál, bővítésénél marad meg az eddigi engedélyezés. 

Építési engedély helyett ellenőrzött bejelentés – e-mailben

A változás lényege, hogy minden egyes igazgatási szerv és települési jegyző köteles egy olyan e-mail címet biztosítani, amit csak a bejelentések fogadására használnak. Az e-mail fióknak olyannak kell lennie, hogy a beérkező levélről automatikus visszaigazolást küldjön a feladónak.

Engedély nem lesz. Az engedélyköteles tevékenységet e-mailben bejelentjük, s erről az illetékes igazgatási szerv 8 napon belül küld egy visszaigazolást. A bejelentésként küldött e-mailbe bele kell tenni minden olyan mellékletet, amiket egyébként az engedélykérelemhez csatolni kellene. Ha az engedélyezés egyébként pénzbe kerülne, akkor a bejelentéshez az engedélyezési illeték vagy igazgatási szolgáltatási díj felét kell megfizetni. 

Ugyanez az eljárás akkor is, ha az engedélyezésben szakhatóságnak is részt kell vennie. A bejelentést az igazgatási szerv továbbküldi a szakhatóságnak, ugyanígy, elektronikus úton, egyszerű e-mailben. Minden ugyanúgy zajlik, csak 8 helyett 12 napot kell várni a visszaigazolás megérkezésére. 

A 8 napon belül érkező visszaigazolás megérkezése után kezdhető meg az engedélyköteles tevékenység, ha a bejelentő egyébként megfelel a tevékenység végzésére vonatkozó jogszabályi feltételeknek. Az értesítést elektronikus úton kell megkapnia a bejelentőnek. Ha erre valamiért nincs mód, akkor szóbeli közlés is elfogadható, de erről a hatóságnak akkor egy feljegyzést kell utólag készítenie. Ettől kezdve a bejelentőt úgy kell kezelni, mintha rendelkezne az előírt engedéllyel. 

A hatóság hallgatása

Ha a bejelentés hiányos, a bejelentő vagy a bejelentés tárgya nem azonosítható, vagy ha a bejelentés nem is tartozik az így intézhető ügyek közé, akkor a hatóság megtiltja a tevékenység elindítását. Erről a hatóság egy végzést bocsát ki. 

Beszédes fejezetcíme a rendeletnek „A hatóság hallgatása“ is. Azt jelenti, hogy ha a 8 vagy 12 napos határidőn belül a hatóságtól nem érkezik visszajelzés, akkor az értesítést közöltnek kell tekinteni, azaz a munka elkezdhető.

Vigyázat, veszélyes! 

Engedélyezés hiányában a bejelentőnek kell arról döntenie, hogy ő maga megfelel-e a törvényi feltételeknek. Nincs hatósági kontroll, mely során kiderülne, ha az előkészített anyagban valami nem a szabályok szerint készült el. Minden felelősség az ügyfélé. Bárki bármit elkezdhet építeni, aztán majd egy ellenőrzés során derül ki, ha valami nincs egészen rendben. Akkor pedig jöhet a visszabontás. A rendelet meg is fogalmazza, hogy a bejelentés alapján induló ügyek ellenőrzésére kiemelt figyelmet fognak fordítani.

A rendelet május 18-án lépett hatályba. A már folyamatban lévő ügyek esetén az ügyfél választhat,  kérheti, hogy ügye az új szabályok szerinti bejelentésnek minősüljön. 

Az Építő Élet júniusi számában részletesen foglalkozunk majd az új szabályozással. 

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink