Önök kérdezték

Önkéntes naplóvezetésnél is él a 15 nap?

Olyan felújításon dolgozunk, amihez sem engedély, sem egyszerű bejelentés nem kell, ezért az e-napló sem lenne kötelező. Ennek ellenére az önkéntes e-napló vezetést választottuk. Ebben az esetben az e-napló  megnyitása után mikor kezdhető meg a kivitelezés? Azonnal? Vagy várni kell ilyenkor is 15 napot?

A felújítások többségéhez jelenleg nem kell sem egyszerű bejelentés, sem építési engedély. Ha a 191/2009-es kormányrendelet szerinti kiviteli terv sem készül, akkor nem kell e-naplózni a munkákat. Viszont felújításnál is van arra lehetőség, hogy önszorgalomból naplózzunk. Ez eseteben az e-napló kérelemnél az “építés, bontás – önkéntes naplóvezetés” pontot kell választani. Az e-napló megnyitása után nem kell várni, azonnal megkezdhető az építkezés.

A 15 napos szabály csakis az egyszerű bejelentéssel történő lakóépület építésekre, bővítésekre vonatkozik. Ott sem az e-naplót kell már készenlétbe helyezni, hanem az ÉTDR-ben kell bejelenteni az építést, és utána várni 15 napot, hogy megkezdődhessen a kivitelezés. Tehát a 16. napon megnyitható az e-napló, és megkezdődhet a kivitelezés.

Az egyszerű bejelentéses lakóházak építésekor, bővítésekor csak akkor nem kell e-napló, ha természetes személy saját lakhatásra épít. Ez esetben is lehetőség van az önkéntes e-napló vezetésre. Ebben az esetben az e-napló kérelemnél  az “Egyszerű bejelentés – önkéntes naplóvezetés” pontot kell választani. Ha a bejelentésünk sikeres volt, és eltelt a 15 nap, itt sem kell már várni, az e-napló megnyitása után kezdődhet a munka.

Fontos, hogyha belevágunk az e-napló vezetésébe, akkor azt minden esetben szabályosan kell tenni!

Király Viktória

Építés közben változott a HÉSZ

5 éve kaptunk építési engedélyt a házunkra. A ház elkészült, de az építési hatóság nem akarja megadni a használatbavételt. Arra hivatkoznak, hogy időközben módosult a HÉSZ, és a max. építménymagasság 6 méterről 4,5 méterre csökkent. A 6 méteres épület pedig nem felel meg a jelenlegi szabályoknak. Jól van ez így? 

Az építésügyben régi ökölszabály, hogy egy épületnek vagy az építéskori vagy a jelenleg érvényes szabályoknak kell megfelelnie. Mivel az épület eleve építési engedély alapján épült, a ház meg kell feleljen az 5 évvel ezelőtti szabályoknak. Ha a tervek szerint épült meg az épület, nem tagadható meg a használatbavétel, csak azért mert időközben változtak a telek beépítési paraméterei. Egyértelmű, hogy itt az építési hatóság hibázott.

Más miatt viszont megtagadhatják a használatbavételt, Például:

– ha olyan hiányosságok vannak, ami miatt az épület nem alkalmas a rendeltetésszerű és biztonságos használatra (pl.: hiányzik lépcső vagy terasz korlát, fűtés stb.)

– ha eltértek a tervektől, de nem módosították az építési engedélyt. Itt azok a munkálatok számítanak, amik amúgy építési engedélykötelesek (pl.: tartófal máshova kerül),

– hiányoznak a használatbavételhez szükséges dokumentumok (energetikai tanúsítvány, FMV nyilatkozat stb.).

Király Viktória

Redőnyösnek kell felelős műszaki vezető?

Olvasónk redőnyösként dolgozik. Legyen szó új lakóépületről vagy meglévő épület árnyékolásáról, a redőnyös feladata, hogy a redőnyöket, redőnytokokat az adott helyen felrögzítse a nyílászárókra. Kell neki erre a munkára felelős műszaki vezető?

A redőnyök beépítése rövid idő alatt elkészül. Egy családi háznál általában néhány óra, de még egy nagy társasház esetén is legfeljebb 4-5 nap. Ettől függetlenül, ha a redőnyöket olyan építéseknél szerelik fel, ahol van építési engedély vagy a 191/2009-es kormányrendelet szerinti kiviteli terv, akkor kelleni fog a felelős műszaki vezető. Sőt, ha szabályosak akarunk lenni, akkor e-napló is. Az e-naplóban külön e-alnaplót kell létrehozni a redőnyös cégnek.

Az egyszerű bejelentéses családi házak kivitelezési dokumentációja maga az egyszerű bejelentéses dokumentáció. Mindenki tudja, hogy ez a dokumentáció nem elég a kivitelezéshez, és sokkal egyszerűbb anyag, mint amit a 191-es kormányrendelet kivitelezési dokumentáció alatt ért. Viszont mivel az egyszerű bejelentés dokumentációját is kivitelezési dokumentációnak kell tekinteni, az egyszerű bejelentéses családi házaknál is kelleni fog a redőnyösnek az FMV. Akkor is, hogyha nem kell e-naplózni az építkezést, mert a magánszemély saját magának építteti a házat.

Ha nincs a redőnyösnek FMV-je, akkor a legegyszerűbb a fővállalkozó felelős műszaki vezetőjét megkérni a feladatra. A fővállalkozó FMV-je külön megbízás alapján elláthatja az alvállalkozó femüzését is. Vagyis kötni kell vele egy megbízási szerződést, és meg kell hívni az e-naplóba (ha van).

Ha olyan kész épületre kerülnek fel utólag a redőnyök, ahol a használatbavétel már megtörtént, akkor sem engedély, sem egyszerű bejelentés nem kell az árnyékolók beépítéséhez. Ha még kiviteli terv sincs, akkor nem kell felelős műszaki vezető a redőnyök beépítéséhez. Viszont a munkákat szakképzett szakmunkásnak kell végeznie.

Király Viktória

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink