Önök kérdezték

Hol találom meg az ÉTDR azonosítót?

Kétlakásos lakóépületet építettek egyszerű bejelentéssel. Viszont az e-napló megnyitásakor az egyszerű bejelentéses e-napló helyett a sima e-naplót kezdték el vezetni. A teljes tervdokumentáció fent van az e-naplóban, viszont nincs meg az ÉTDR azonosítójuk. Intéznék a hatósági bizonyítvány megkérését, de ÉTDR azonosító nélkül nem megy. Mi a megoldás?

Az ÉTDR-ben megtett egyszerű bejelentéskor a rendszer automatikusan ad egy ÉTDR azonosítót. A bejelentésről pedig egy PDF formátumú, letölthető visszaigazolást állít elő az ÉTDR. Ha nem találjuk meg ezt a dokumentumot, akkor az ÉTDR-ben kell megkeresni. 

Ha az építtető (vagy az, aki a bejelentést megtette pl.: a tervező) belép kérelmezőként az ÉTDR-be, akkor a felső menüsorban található egy “Beadott kérelmek” fülecske. Rákattintva rá lehet keresni a korábban beadott kérelmekre. A kérelmező neve és az építés helyének adatai mellett az ÉTDR azonosítót is kiírja a rendszer.

Abból, hogy nem jó e-naplót vezettek, nem lesz baj.

Kell műszaki ellenőr?

Pályázati pénzből, építési engedély alapján építünk egy 30 négyzetméteres mosdót. Kell szakági műszaki ellenőr?

Építési engedélyes esetekben akkor kell műszaki ellenőr, ha:

– több fővállalkozó kivitelező van (nem generál),

– közbeszerzéses a munka (2015. évi CXLIII. törvény),

– nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű a beruházás (hogy mi az, azt minden évben külön kormányrendelet sorolja fel),

– műemléki védelem alatt álló építményt érint a kivitelezés.

Tehát ha külön-külön vállalkozó csinálja a kőműves munkákat, a villanyszerelést, a vízbekötést, kelleni fog a műszaki ellenőr. Valamint akkor is, ha a pályázati feltételek közbeszerzést írtak elő. Közbeszerzést csak bizonyos értékhatár feletti pályázatoknál kell kiírni. Az értékhatárt minden évben a Közbeszerzési Hatóság Elnöke határozza meg. Építési beruházásoknál idén ez az összeg 1 704 296 000 forint. Tehát attól még, hogy pályázatos a munka, nem biztos, hogy egyben közbeszerzéses is.

Mikor kell szakági műszaki ellenőr is?

Szakági műszaki ellenőrt akkor kötelező megbízni, ha szakági kiviteli tervek készültek. Építési engedélyes esetekben mindig készül kivitelezési terv, aminek kötelező részei az épületgépészeti és épületvillamossági kiviteli tervek. Ha azonban az engedélyezési dokumentációban a gépész/villamos tervező nyilatkozik, hogy nem szükséges szakági kiviteli terv, akkor nem kell szakági műszaki ellenőr sem. Egy mosdó kivitelezéséhez valószínűleg készültek szakági kiviteli tervek is, így kellenek a szakági műszaki ellenőrök is.

FMV feladatok leosztása a naplóban

Generálkivitelezésnél a fővállalkozó kivitelezőnek van saját alkalmazású építész felelős műszaki vezetője. A gépész és villamos munkákat alvállalkozók végzik, ők hozzák a saját szakági felelős műszaki vezetőiket. Hogyan kell az e-naplóban helyesen leosztani a feladatokat?

A helyes megoldás az, ha a fővállalkozó meghívja a saját FMV-jét az e-főnaplóba. A szakági FMV-ket pedig abba az e-alnaplóba kell meghívni, ahol a feladatukat ellátják. Tehát a villamos FMV a villanyszerelő e-alnaplójában legyen benne, a gépész FMV-je a gépész e-alnaplójában.

Ha a fővállalkozó felelős műszaki vezetője jogosult szakági femüzésre is, akkor meg kell hívni az e-főnaplóba és abba az e-alnaplóba, ahol a műszaki vezetői feladatokat ellátja. 

Felelős műszaki vezetés alvállalkozó alvállalkozójaként

Olvasónk egy kivitelezésen a 3. szintű alvállalkozó felelős műszaki vezetését vállalta el. A felettük lévő 1. és 2. alvállalkozói szint is megkérné FMV-ként. Az 1. és 2. szinten nem történne tényleges kivitelezési munka, a tényleges munkavégzést csak a 3. szintű alvállalkozó végezne. Lehet ezt szabályosan?

A jogszabályok azt megengedik, hogy a fővállalkozó FMV-je elvállalja az alvállalkozók felelős műszaki vezetését. Persze csak akkor, ha van megfelelő jogosultsága hozzá. (Például a fővállalkozó építész FMV-je nem femüzheti a villanyszerelő alvállalkozót.)

Fontos tudni, hogy a megbízással dolgozó FMV feladatköre korlátozott, nem adhatja ki az alvállalkozók teljesítésigazolását (266/2013. kr. 22. § (1)). Ezért ha alvállalkozó is van, akkor a fővállalkozó FMV-je csak alkalmazott lehet vagy a cég tagja, de megbízott nem. 

Elvileg tehát csak úgy lehetne egyvalaki mindhárom szinten FMV, ha a fővállalkozó és az alatta lévő alvállalkozó is alkalmazottként venné fel. A sorban utolsó alvállalkozó pedig akár megbízással is foglalkoztathatja. A cégként végezhető tevékenységek esetében annyi előírás van, hogy a cég legalább heti 20 órában köteles foglalkoztatni a munkavállalót.

A jogszabály viszont csak azt engedi meg, hogy a fővállalkozó femüje elvállalja az alvállalkozó műszaki vezetését is. Olvasónk tehát a 2. szint FMV-jeként elvállalhatja a 3. szintű alvállalkozó femüzését is.  Ezt is úgy, hogyha a 2. szinten nemcsak megbízzák, hanem alkalmazottként felveszik. Az már nagyon necces, hogy valaki 3 szinten vállalja a femüzést, ráadásul alulról felfelé, szerintünk ez nem igazán szabályos. Nem is szerencsés, ha ugyanaz az FMV igazolja az alvállalkozó munkáját, és ez alapján, mint a fővállalkozó FMV-je kiállítja a fővállalkozó FMV nyilatkozatát is. Így szinte saját maga ellenőrzi és igazolja is le a saját munkáját.

Az pedig se nem szép, se nem szabályos megoldás, ha egy beruházásban egy-egy kivitelező csak “papíron” szerepel. A szabályozás ugyanis azt mondja, hogy egy beruházásnál az lehet kivitelező, aki a kivitelezésben közvetlenül részt vesz, azaz csinál is valamit.

Király Viktória

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink