Szeglemezes tetőszerkezet – a százlábú sündisznó

Egyre többet hallunk az  előregyárott elemekről, s mind gyakrabban dolgozunk is velük. Ide tartozik a szeglemezes tetőszerkezet is. Mit kell róla tudni, milyen előnyei és hátrányai vannak? Szeglemezes tetőszerkezet a gyártó, a tervező és az ács szemszögéből…

Mi is a szeglemezes tető?

Az ötlet az amerikai hadseregtől származik, ott kerestek egy gyors, hatékony rendszert, amivel nagy tereket tudtak lefedni. Ezután átkerült a polgári építésbe: áruházak, üzemek, majd családi házak tetőfedésére kezdték használni. A lényege, hogy sok egyforma tartót gyártanak le, és ezeket egymás után pakolják. A faanyagot csavarok helyett kemény acélból készült szeglemezekkel rögzítik. A tető vázát ezek a rácsos tartók képezik, amik nem a helyszínen készülnek, hanem egy üzemben. Az egész szerkezet körben támaszkodik.

Mik az előnyei és hátrányai?

Kezdjük a napos oldallal:

– nagyon gyors és pontos (gépekkel készülnek el a „hozzávalók”)

– nagy fesztávoknál a legideálisabb megoldás lehet

– nem kellenek köztes tartófalak, így azok alapozásával sem kell bajlódnunk, emellett nagyobb lesz az alapterület, alaprajzban rugalmasabb,

– nem mozog a tetőszerkezet

– gyárilag tartalmazza a vegyszeres kezelést

– kevesebb fa kell hozzá, és hulladék sem lesz annyi, tehát környezetbarátabb megoldás.

Most pedig jöjjön az árnyoldal:

– nagyon alacsony hajlásszög (20-22 fok) esetén nem igazán nyerő megoldás

– ha bonyolultabb formájú tetőről álmodozunk, akkor se erre voksoljunk

– legfeljebb egy „padláskánk” lesz, a lakható tetőteret bukjuk

– felújítás esetén a tetőcserében a födémcsere is benne lesz, külön nem fog menni.

(forrás: epitoabc.hu)

Gyors, ebben mindenki egyetértett

A pontos, számítógépes tervezés brutálisan meggyorsíthatja a folyamatot. Ha minden „klappol”, akár egy hét alatt elkészülhet az új tető. A kivitelezés is sokkal gyorsabb. – Legyártják előre, és kész is van, Isten áldja. Négyen egy nap alatt könnyedén felpattintjuk – meséli ácsunk. Egy 70 négyzetméteres háznál kb. 130 négyzetméter a tető. Az egy 4 fős brigádnak olyan 3 napi munka lehet, mondjuk 110 óra. A szeglemezesnél ez negyven munkaóra sem lesz.

A pontosságát is nehéz megkérdőjelezni

A terveket számítógéppel készítik az építészek és a statikusok által adott adatok alapján. De sok cégnél maga a gyártó végzi a méréseket is. A szakemberek szerint ennek köszönhető az, hogy a szerkezetek milliméter pontosak.

– Hát én ilyen formát még 40 év után sem tudok, mint ezek! Mindent a gépek csinálnak, rohadt pontos, gyönyörűen kicsapolják – teszi hozzá ácsunk. Hibák persze még itt is előfordulnak. – Jártunk úgy, hogy leszállították, ott derült ki, hogy nagyon el lett rontva. Szét kellett vágni, újracsinálni, amit lehetett, menteni a menthetőt, meg szentségelni a tönkretett fűrészeken – meséli. Ilyen szempontból jó, ha ugyanaz a cég tervezi, gyártja és kivitelezi. – Azért is érdemes a gyártó segítségét kérni, nehogy úgy járjunk, hogy legyártatjuk, aztán csilliókért találunk ácsot, aki összerakja, leghamarabb 1 év múlva – teszi hozzá a tervező. – Pedig nem ördöngösség az összeszerelés, egy tapasztaltabb ácsbrigád simán meg tudja csinálni.

Nagy fesztávoknál is verhetetlen

– Nagy fesztávnál csak ilyen vagy hasonló szerkezetekben lehet gondolkodni. A födémtartó képessége sokkal nagyobb, kevésbé hajlik be. Csarnokoknál szinte egyeduralkodó ez a megoldás, de családi házakra is ajánlott – tudtuk meg Holecz Andrástól, a HOLENA Kft. ügyvezetőjétől.

A helykihasználása sem utolsó

A szeglemezes tető a helykihasználásban is a megrendelő hasznára válik. Egy hagyományos megoldásnál meghatározott helyekre pillér vagy fal kell, hiába szeretne a megrendelő szép, egybefüggő, nagyon sok négyzetméteres nappalit. Ezekhez kell alkalmazkodni az alaprajzzal. Mivel itt a két külső tartófalra van terhelve a tető, így lehet nagyobb terekről is álmodozni.

Cserébe fel kell áldozni a tetőteret. A szerkezet 80 centinként átszeli a padlásteret, ott nagy légtér nem lesz, mert lapos az egész. Egy búvótér elférhet, ahová szellőzőgépet vagy egyéb gépészeti berendezéseket tudunk becsempészni.

Ha szeretnénk egy kis padlást, az még beleférhet. Viszont mivel egy könnyű, önhordó szerkezetről van szó, ilyenkor nagyon figyeljünk a közlekedési utak kialakítására. Ezek hiányában a szakik  a szigetelésen fognak sétálgatni, rosszabb esetben „beviszik” az egész mennyezetet. Ha tetőteret is akarunk, akkor a sündisznós tető helyett a klasszikus szelemenes rendszer a nyerő.

Lássuk a tartósságot és a környezetvédelmet!

Az idő vasfoga sem annyira kezdi ki, ugyanis nem mozog, nem csavarodik. Bár erről megoszlanak a vélemények, mivel ennek a szerkezetnek még nincs akkora múltja.

További előnye, hogy az ilyen előreméretezett faanyagok vegyszeres kezelése nem a hagyományos, hanem sokkal környezetbarátabb módszerrel történik. Mivel számítógépek vágják ki, a hulladék is kevesebb lesz, mint egy ácsolt tető esetében, így egyértelműen környezetkímélőbb megoldás.

Vagyonvédelmi szempontból is jobb. – Manapság egy rakat fát elég hamar meglovasítanak – hívta fel a figyelmünket a tervezőnk. A rácsos tető nem nagyon szokott kinn heverészni az építkezésen, és az elszállítása sem megy egy 3,5 tonnás Fiattal.

Költséghatékonyság – a megosztó kérdés

A gyártó és a tervező szerint a szeglemezes tető olcsóbb, mint ácsolt társai. Kevesebb fa, nincs túlméretezés, pont annyi fa van benne, amennyi kell. Kevesebb pakolás, nem kell vágni, méretezni a helyszínen. S mivel a födém is benne van, így összességében kevesebből jön ki (viszont felújításnál pont emiatt nem, hiszen a födémet is cserélni kell).

Ácsunknak szerint viszont a vége nagyjából ugyanannyi lesz. Itt talán a faanyagon tudunk spórolni, emiatt kerül kevesebbe. De például a stancolt lemez ára az elmúlt időszakban a tizenháromszorosára emelkedett. – Amúgy is mindig drágább volt, mint a szög . És ha kész, akkor kell még hozzá ugyanúgy OSB, szigetelőanyag stb.

Cserépléc, deszkázás ugyanúgy kell hozzá, a födém rétegrendjénél sem kell nagy meglepetésekre számítani: párazárás, szigetelés, minden ugyanaz.

Kivitelezés

Darut nem árt hozzá szerezni, mert ugyebár nem tudjuk pikk-pakk feldobni a tetőre. Kis házaknál még nincs gond, 6-10 méterre kézi erővel is fel lehet húzni az elemeket. Efelett felejtős.

Az elemek általában be vannak számozva. A házat betájolják észak-délre, ehhez képest jönnek a számok, pontosan megvan minden elemről, hogy hova kerül.

Itt ugye nincs szükségünk talpszelemenre. A szerkezetet közvetlenül a betonra, a koszorúra tesszük. Vagyis pontosabban egy szigetelőpapírra (a beton szervetlen, a fa szerves, emiatt van rá szükség). A koszorúra dübellel rögzítjük. Előfúrva nincsen, mindent a helyén kell bedübelezni. – Ha a koszorú akkor is erősen rázna, ha biciklivel körbemennék rajta, akkor a tető is ilyen lesz, a turpisságokat ácsolással jobban lehet kezelni. Tehát a koszorúnak nagyon jónak, sőt, tökéletesnek kell lennie.

A kivitelezéskor az első elemet betesszük függőbe, a többit ahhoz mérten állítjuk fel. Az elemeket szélráccsal (lánykori nevén viharmerevítéssel) kötjük össze. Oldalról cikk-cakkos, mert átlósan „andrásolva” van, fentről le és lentről fel. Ezek rögzítése pedig régebben szöggel, manapság építőcsavarokkal történik. Tehát a héjazattartó szerkezet kívülről, a szélrács pedig belülről fogja össze.

Kis Zsuzsanna

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink