Szigetelők, gipszkartonszerelők: év végéig meg kell szerezni a szakmai képesítéseket

Idén jár le a szakmai végzettség megszerzésének a határideje elsősorban a szigetelők és a gipszkartonszerelők számára. Ezeket a munkákat 2021 óta csak szakmai végzettség birtokában lehet végezni, de az előírást bevezető rendelet adott két év haladékot a már a szakmában dolgozóknak. A türelmi idő 2023 végén jár le, így ideje visszaülni az iskolapadba.

Egy 2021-es kormányrendelet szabta át elég alaposan az egyes szakmákra vonatkozó képzési követelményeket. A módosítás lényege akkor az volt, hogy lehetőleg egy jogszabályban egyesítsék a különböző helyeken lévő, eldugott előírásokat. Ez alapvetően jó gondolat volt, csak olyan silány módon fogalmazták meg akkor a rendelet szövegét, hogy heteken belül pontosítani kellett a szabályokat.

Ez a rendelet arról szól, hogy melyik szakmákat lehet szakképzettség nélkül, önállóan is végezni, s melyek azok, amihez mindenképpen kell a végzettség. Vannak a listában olyan szakmák, melyekhez a korábbi szabályok még nem tartalmaztak kötelező képesítési előírásokat, az új azonban már elvárja a szakmai végzettséget. Tipikusan ilyen munka a gipszkartonszerelés, ami ma szárazépítő néven szerepel a szakmai jegyzékben. A rendelet szerint a szárazépítő a következőkkel foglalkozik: szerelt válaszfalak, előtétfalak, aknafalak, függesztett és függesztés nélküli álmennyezetek, fa- és fémvázas tetőtér-beépítés és szerelt aljzatok, bontható és nem bontható álpadlók, valamint a fa és fém tartószerkezetek és gépészeti vezetékek (kábel- és légcsatornák) tűzvédelmi burkolatai kivitelezési technológiáinak alkalmazása, a felhasználandó anyagok kiválasztása. Meg lehet szerezni a kifejezetten csak a gipszkartonozásra vonatkozó részképesítést is.

A munka úgy is végezhető, hogy a csapatban csak egy embernek van meg a szakmai végzettsége, a többiek pedig az ő felügyelete alatt dolgoznak. De a munkavégzés teljes ideje alatt jelen kell lennie legalább egyvalakinek, akinek van szakmai végzettsége. Ha pedig önálló vállalkozásként folytatná valaki a szárazépítést, akkor a vállalkozás elindításához a kormányhivatal megköveteli tőle a szakmai végzettséget. Gondolhatnánk, hogy nem olyan nagy dolog ez, nem biztos, hogy észreveszik, de sajnos igen. Megfelelő képesítés nélkül egy kivitelező nem tud regisztrálni a kötelező kamarai névjegyzékbe, ami pedig a munkavégzés feltétele a kivitelezőknél.

A gipszkartonozás mellett a változás érinti a szigetelőket és a burkolókat is. Mindkét területnek volt korábban is képesítési előírása, de megszokott dolog volt, hogy kőműves szakember végzi a szigetelési és hidegburkolási munkákat is. Most egyértelműek az előírások: szigetelést szigetelő szakmai végzettséggel, esetleg hő- és vízszigetelő részszakmai végzettséggel lehet végezni. A burkoláshoz burkolói végzettségre van szükség, esetleg elfogadható a régebben kiadott épületburkoló papír is. Lehetőség van itt is részképesítésre: térburkolóként is szerezhető végzettség.

A 2021-ben bevezetett kötelezettségre a rendelet a már a szakmákban dolgozók számára két év haladékot adott. Aki a rendelet hatálya lépésekor, 2021 júliusában az érintett szakmában dolgozott, és arra a szakmára akkor nem voltak előírások, annak 2023. december 31-ig kell a megfelelő szakmai végzettséget beszereznie. Itt az ideje tehát a felkészülésnek, akinek még nincs meg a végzettsége, annak legkésőbb a most tavasszal induló tanfolyamokra be kell iratkoznia, hogy időben teljesíteni tudja a feltételeket.

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink