Településképi szabályok – akkor van tétje, ha az önkormányzat komolyan veszi

A településképpel kapcsolatos szabályokkal és eljárásokkal sokan nem tudnak mit kezdeni. Nem is vesznek, vagy próbálnak nem tudomást venni a kötelezettségekről. Míg mások – a lakók – talán nem is tudnak róluk. Egészen addig, míg valamelyik hatóság használni nem kezdi az erejét, hogy érvényre juttassa a régóta létező, ám alvó állapotban tartott előírásokat. 

Így történt ez az elmúlt hónapokban Dunakeszin, ahol a településképi szabályokra hivatkozva tört ki a klímaháború.

Míg egy-két évtizede egy klímaberendezésre valóban csak az év néhány hónapjában volt igazán szükség, mára ez megváltozott. Az egyre forróbb nyaraknak, a szélsőségesen változékony időjárásnak köszönhetően májustól októberig használjuk a légkondikat, s azokban a családokban is a felszerelés mellett döntenek, ahol korábban ez szóba sem kerülhetett volna. Így elszaporodtak a klímaberendezések, a szerelők pedig oda tették fel a kültéri egységet, ahová éppen a szükség megkívánta. Senkinek eszébe sem jutott, hogy ehhez bármilyen engedélyre szükség lehetne.

Csakhogy ez nem így van. Sok település szabályai egyértelműen tartalmazzák, hogy ha a felszerelendő kültéri egység az utcáról látható homlokzatra kerül, akkor engedély kell a telepítéshez. Így van ez Dunakeszin is, ahol még a 2006-os építési szabályzatba került bele először ez a kitétel. Ez került bele a későbbi változatokba is. 2013 óta csak településképi bejelentéssel lehetne ilyen „technológiai létesítményeket“ telepíteni. 

Éveken át azonban ezzel a szabályozással az önkormányzat sem foglalkozott. Egészen mostanáig, amikor is úgy gondolták, hogy már olyan sok a klíma a városban, hogy az alapvetően befolyásolja az utcaképeket. Tenni kell tehát valamit ez ellen, érvényt kell szerezni a régóta meglévő rendeletnek. Így elkezdtek ellenőrizni, majd büntetni is. 

Ma arra kérték a lakosokat, hogy akik az elmúlt években bejelentés nélkül telepítették a kültéri egységeket, azok jelentsék ezt be az önkormányzatnak. Ha önként adatot szolgáltatnak, akkor nem büntetik meg őket. Aki nem jelentette be a június 30-i határidő lejártáig, az ellen hivatalból településképi eljárást indítanak. Külön felhívták az érintettek figyelmét arra is, hogy ez egymilliós bírsággal és leszerelési, bontási kötelezettséggel járhat. A továbbiakban pedig szigorúan veszik azt az előírást, hogy utcai homlokzatra csak településképi bejelentési eljárás után, kérelem, műszaki leírás, helyszínrajz, közeli és távolabbi homlokzati fotó, társasház esetén a lakás alaprajzának benyújtásával kapható engedély a klíma kültéri egységének a felszerelésére.

Forrás: www.dunakeszi.hu/telepulesfejlesztes_klima

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink