Tetőfóliák öregedése: a szabványnak megfelelő tetőfóliák is tönremennek idő előtt

Dr. Ronald Flaig (Dörken GmbH & Co.)

Az utóbbi néhány évben egyre gyakrabban számolnak be a tetőfedők olyan magastetőkről, amikben a tetőfólia néhány év alatt felmondta a szolgálatot. Átengedi a nedvességet, sőt, szét is töredezett – tehát teljesen tönkrement, nem tölti be a funkcióját. Pedig csak pár éves volt…  Hogyan lehetséges ez, ha ezek a fóliák tökéletesen megfelelnek a szabványos öregedési vizsgálatokon, amikkel a fóliák öregedését modellezik? A Dörken saját vizsgálódásba kezdett – és rájöttek, hogy hol sántít az elmélet. Bemutatjuk a vizsgálatok eredményeit, és jogász szakértőnk segítségével annak is utánanéztünk, hogy ilyen esetben ki viszi el a balhét? Hiszen ha teljesen jóhiszeműen vettünk egy szabványnak megfelelő tetőfóliát, és ezt szakszerűen beépítettük, a tető mégis tönkrement, akkor valakinek fizetnie kell… 

Ha megfelel a szabványnak, mégis tönkremegy, akkor a szabvánnyal is baj lehet 

Azt, hogy egy tetőfóliának mik a legfontosabb tulajdonságai, és ezeket a tulajdonságokat milyen vizsgálati módszerekkel kell mérni, az EN 13859-1 szabvány írja le. A legnehezebb vizsgálat a hosszú élettartamra tervezett fóliák „mesterséges öregítése”. A mesterséges öregítés azt jelenti, hogy a természetes öregedési folyamatot a lehető legrövidebb idő alatt szimulálják. A szabványban leírják, hogy milyen öregítő körülmények között kell vizsgálni a fóliákat: milyen hőmérsékleten, mennyi ideig kell tartania a tesztnek. 

Elméletileg ha két különböző fóliát ugyanúgy megvizsgálnak ezzel a szabványos módszerrel, akkor a két termék teljesen összehasonlítható lesz: a vizsgálat után a kapott adatok alapján mind a két gyártó cég kiállíthatja a termékek teljesítménynyilatkozatát. Mi pedig gyanútlan vásárlóként megnézzük, hogy mi van a teljesítménynyilatkozokban, elhisszük, és a tulajdonságai alapján választunk közülük. Pár év múlva pedig esetleg a bíróságon bizonygathatjuk, hogy nem mi tehetünk a tönkrement tetőről… 

Miért rossz a jelenlegi módszer? Amikor ezt a szabványt kidolgozták, akkor még keveset tudtak a fóliák hosszútávú öregedéséről. Mitől is öregszik a fólia? Amíg le nem fedik, addig az UV-sugárzás öregíti. Ez egy viszonylag rövid, de elég sokkos időszak a fólia életében. A fedés utáni évtizedekben jóval alacsonyabb UV-sugárzás éri, de a cserép vagy egyéb héjalás alatt jóval magasabb a hőmérséklet. A mai napig érvényes, 2011-ben kiadott szabvány két különböző vizsgálatot ír elő az öregedésállóságra: egyrészt mesterséges UV-sugárzással a fólia lefedéséig tartó viszonylag rövid időt szimulálják (336 óra), másrészt melegben tárolással a teljes lefedett életciklust vizsgálják (90 nap, 70 Celsius). Ezen öregedés-szimuláció a mai napig nem változott. 

Évek során derült csak ki, hogy a vizsgálat sajnos nem elég életszerű:  vannak olyan termékek, amik a szabványos vizsgálaton jól szerepeltek, a valóságban viszont drámaian elöregedtek idő előtt. Ezek közül sok olyan eset is volt, hogy annak idején a fóliázás után szinte rögtön elkészítették a tetőt , tehát semmiképp sem érhette a fóliát túl sok UV-sugárzás. Ezzel az UV-sugárzás, mint az öregedés fő oka ezekben az esetekben kiesett. Ezért a fólia tönkremenetelének oka úgymond „a fedés alatt” kell legyen. 

Tönkrement néhány éves tetőfólia (forrás: Dörken)

Mi történik az ellenlécek közötti légtérben? 

A DÖRKEN elkezdett egy saját vizsgálatsorozatot. Első körben megvizsgáltak különböző rétegrendű tetőket. Milyen hőmérsékleti és egyéb “klimatikus” viszonyok uralkodnak az fóliák és a fedés között? Kiderült, hogy egész nagy a “huzat” is általános a fólia fölött. 

“Az ellenléc síkjában mértük a hőmérsékletet, páratartalmat és a légmozgást is. A tetőfelületre jutó napsugárzás növekedésével a fedés alatti légsebesség is növekszik. Az 1 m/s-os légsebesség egyáltalán nem volt ritka. Azonban borús napokon is hasonló mértékű légmozgás alakult ki a fólia fölött. Ebben az esetben a szél a mozgató erő, vagyis a be-, és kiszellőzés között „kéményhatás” jön létre a héjalás és a fólia között.”

Pozitív példa: a 84 hetes terhelést követően sem változott a vízoszlopnyomásnak való ellenállás.

Hogyan befolyásolja a légmozgás a fólia öregedését?

Az tehát kiderült, hogy a fólia fölött, a tetőben nagy a “szél”. Mit okoz ez a szél a fólia életében? Ehhez a vizsgálat során a fóliákat három különböző légsebességgel terhelték, miközben folyamatosan 70 fokon tartották a kemencében. Rendszeres időközönként vettek a fóliákból mintát, és megvizsgálták, hogy hogyan érzi magát: mennyire terhelhető, mennyire mutatja az öregedés jeleit? A műanyagok öregedése ugyanis leginkább a rugalmasság és a szakítószilárdság csökkenését jelenti, ezt röviden ridegedésnek hívjuk. Egy rideg műanyag nem nyúlik, de könnyen szétszakad. Ennek mérésére bevált módszer a dinamikus vízoszlop terhelés: a fóliát egyre nagyobb vízoszloppal terhelik, és megnézik, hogy mekkora az a víznyomás, ahol elszakad. Ahogy öregszik és ridegedik a fólia, ez egyre kisebb és kisebb víznyomásnál bekövetkezik. Egy fólia akkor tekinthető vízzárónak, ha 200 mm vízoszlopterhelést legalább 2 órán át kibír, anélkül, hogy átengedné a vizet. Ha ezt már nem bírja, akkor tönkrement… 

Nézzük, hogyan a vizsgázott az az általános, kereskedelmi forgalomban kapható fólia, ami korábban a gyakorlatban, szakszerűen beépített tetőben 3 év után elvesztette a vízzáróságát? 

 

  • a piros görbe: levegőmozgás nélkül, 70 fokon öregítették a fóliát. 70 hét után gyorsuló ütemben érhető tetten az öregedés. A termék egyre kisebb vízoszlop nyomást sem képes megtartani, körülbelül 2 éves mesterséges öregítés után pedig teljesen tönkremegy. Ez a “való életben”, a tetőben is csak három évbe telt. Csakhogy a jelenlegi szabvány csak 90 napos vizsgálatot írt volna elő – ahol ennek a tönkremenésnek még legkisebb jelei sem mutatkoztak volna…
  • a zöld görbe azt jelzi, hogy mi történik, ha a légsebességet megemelték a teljes mesterséges öregítési folyamat alatt 0,3 m/s-ra. A légmozgás jelentős öregítő hatása azonnal láthatóvá válik (zöld görbe). Ebben az esetben hat hónapos mesterséges öregítés után a termék minősége romlani kezd, ami körülbelül egy év múlva a vízzáróság elvesztéséhez vezet. 

És látjuk is, hogy mi a baj a jelenlegi szabványos mesterséges öregítéses vizsgálattal: egy év mesterséges öregítésre lenne szükség ahhoz, hogy hároméves valós élettartamot tudjunk valószínűsíteni. Magyarán 25 éves minimális tetőélettartam esetén legalább nyolc évig kéne tartania a vizsgálatnak. Ez se nem életszerű, se nem elfogadható.

Öregítő kemence, 5m/s légsebességgel (orkán kemence)

Orkán a kemencében 

A probléma megoldásához a Dörken egy ipari kemence gyártóval együtt kifejlesztett egy új öregítő kemencét, amely az átlagos 5 m/s légsebességével lényegesen erősebb légmozgást tesz lehetővé, mint a hagyományos kemencék. A kiválasztott fóliát ezen körülmények között tesztelve már hat-nyolc hét alatt lejátszódik az öregedési folyamat (kék görbe). A fenti – a gyakorlatban három év után tönkement- fólia öregedése már két hónap alatt kimutatható, a régebbi kemencékben végzett szabványos vizsgálat két éve helyett. 

Jó, de mi van azokkal a fóliákkal, amelyek 10 vagy 15 év után vesztik el funkcióképességüket? Mennyi ideig kellene általában tartania a vizsgálatnak ahhoz, hogy megfelelő öregedésállóságot lehessen bizonyítani? Ha a hároméves élettartamot 6-8 hét teszttel sikerült bizonyítani, akkor a 25 éves élettartamhoz – a biztonság kedvéért – 64 hetes mesterséges öregítési vizsgálat szükséges. Ez még mindig sok idő, de megvalósítható.

A DÖRKEN egy ilyen vizsgálati módszert „szabványosított”, azaz rögzített egy EAD-ban (Europian Assesment Document – Európai Értékelési Dokumentum) az alátéthéjazatok légmozgással szembeni hosszú távú ellenállásának értékelésére, a meglévő szabványos „mesterséges öregítési vizsgálat” kiegészítéseként. A teszt már elérhető egy független vizsgálóintézetnél, mely lehetőséget nyújt minden gyártónak, hogy termékei öregedésállóságát igazolja vásárlói számára. Remélhetőleg az EN 13859 szabvány jövőbeni felülvizsgálata során az eddig teljesen alábecsült légmozgást, mint az alátéthéjazatok öregedését jelentősen befolyásoló tényezőt, figyelembe veszik, és a „mesterséges öregítés utáni tartósság” bizonyítékaként, a szabvány szerves részévé válik. Na de addig bizony adódhatnak nekünk is problémáink…

Tipikus sérülés, az oxidált membrán már nem tudja teljesíteni a vízszigetelési követelményt

Ki fizeti ki a kárt, ha a szabványos fólia idő előtt tönkremegy?

A jogszabályok szerint kivitelezőként garanciát kell nyújtanunk a munkánk után. Tegyük fel, hogy kivitelezőként 6 évvel ezelőtt legjobb tudásunk szerint vásároltunk pár száz négyzetméter tetőfóliát, és beépítettük. Nyugodtan aludtunk, hiszen a mi munkánkkal nem szokott probléma lenni. Most azonban felháborodva hív a megbízó, hogy jöjjünk vissza, és javítsuk ki a tetőt, mert viharban beázik. Megnézzük – tényleg, a tetőfólia helyén csak fóliacsíkok vannak. Tényleg nekünk kell saját pénzből és munkaerőből kijavítani? Felhívjuk a gyártót, a területi képviselő a vállát vonogatja: az ő termékük a szabványnak megfelel. 

A tervezők sincsenek teljes biztonságban. Tegyük fel, hogy építészek vagyunk. Jópár éve ugyanazt a fóliát tervezzük be, de az egyik helyen a megrendelő nagyon rimánkodott, hogy spóroljunk egy kicsit. Megnéztük a konkurens márkák teljesítménynyilatkozatát, láttuk, hogy az olcsóbb termék is “tudja”, amit a szabvány szerint kell. Ebből baj nem lehet… Most azonban felháborodva hív a kivitelező, hogy ő ugyan nem viszi el a balhét, ő a terveknek megfelelően épített. Mire számítsunk? Beperelnek, pedig a teljesítménynyilatkozat alapján teljesen jó volt az a fólia is?

Sajnos nincs egyértelmű válasz arra a kérdésre, hogy ilyen esetben ki fizet. Egy biztos: a megbízó laikusnak számít. Ha nem ő vette a fóliát, akkor a felelőssége teljesen kizárható. Az ő kárát valakinek fizetnie kell… De felelős-e a kivitelező? Szívünk szerint azt mondanánk, hogy nem, hiszen ott a kezében a papír: az a fólia márpedig nem mehetett volna tönkre. Felelős-e a tervező? Szintén nem: ő meg aztán ért is ahhoz, hogy mit kell néznie a papíron. Kinek jutna eszébe megkérdőjelezni a hivatalos, hatályos szabványt? Felelős-e a gyártó? Az ő terméke megfelel a szabványnak…

Igazi kutyaszorító ez. Ha perre viszik a dolgot, akkor az igazságügyi szakértő vizsgálja meg a tetőnket. Alaposan megnézi, hogy jól építettük-e be a fóliát, pl megvan-e a szükséges beszellőzés, betartottuk-e az egyik “tetőfedő Bibliát”, azaz ÉMSZ “Alátéthéjazatok tervezési és kivitelezési irányelvei” címűben írtakat, a dőlésszögnek megfelelően építettük-e be a fóliát stb. Ha minden vizsgakérdésen jól teljesítettünk, akkor jó esélyünk van arra, hogy olyan szakvéleményt ír, hogy a mi munkánkkal nem volt baj. Megvizsgálja a terveket is – ha a tervező is a szükséges gondossággal járt el, akkor ő is felmentést kap. Még lehet egy kört menni a fólia gyártójánál – jó eséllyel el akarja majd kerülni, hogy rossz színben tűnjön fel a neve, és egész jó esélyünk van rá, hogy valamiféle garanciát vállal – hiába a hibás szabvány, és az annak egyébként megfelelő termék. Persze csak akkor, ha még szállítanak Magyarországra… A bíróság aztán az igazságügyi szakértő szakvéleménye alapján dönti el, hogy ki mennyire jár pórul – de mivel a bíró is, és a szakértő is tévedhet egy ilyen esetben, akár ártatlanként is bűnhődhetünk. 

És a garancia?

A hibás szabvány tehát nem véd minket. De akkor hogyan válasszunk fóliát? 

A jogszabályok a szerkezeti anyagokra 10 éves, a nem szerkezeti építőanyagokra 5 éves jótállási időszakot írnak elő. A tetőfedő anyag-gyártók a jogszabályban előírtnál hosszabb, 30, 33 vagy akár 50 év garanciát is adnak a tetőfedő anyagokra. Ide tartozik a fólia is. Ha tehát rendszerben gondolkodunk, és xy gyártó cserepét, szellőzőcserepét, műanyag kiegészítő termékeit és rendszerhez tartozó fóliáját egyben vesszük meg, és egyiket sem spóroljuk ki, valamint az ÉMSZ irányelveit is betartjuk, akkor elég jó esélyünk van rá, hogy a gyártó nem túl lelkesen ugyan, de állja a cehhet. Hacsak a műanyag termékek nincsenek kizárva a több évtizedes garanciájából. Mert sokszor bizony ki vannak, vagyis a fóliára nem lesz sem “élettartamgaranciánk”, de még 10-20 éves sem.

Na de mire vonatkozik a garancia? 

Az alátétfólia elhelyezkedésénél fogva csak nagyon költségesen cserélhető. Éppen ezért fontos jól megválasztani, és itt bizony a garanciális feltételeket is érdemes megnézni. Egyes gyártók alátétfóliái és egyéb kiegészítői pl. 10 év termékfelelősséggel rendelkeznek, ami nem csak duplája a törvényileg előírt 5 év szavatosságnak, hanem tartalmában is nagy különbség van, ugyanis a termék esetleges hibájából eredő károkért is felelősséget vállal a gyártó. 

A tetőfedő anyagok garanciális feltételei gyártónként és termékenként nagyon eltérőek. A vásárló  általában csak a garanciális idő különbségeket hasonlítja össze, és nem figyel a garancia egyéb feltételeire. Pedig a lényeg sok esetben itt is az apróbetűs részben található.

A jogszabályon alapuló egységes jótállás tetőfedő anyagok esetében 5 év – tetőcserép, pala, hullámpala, fémlemez tetőfedő elemek, betoncserép, hőszigetelő lemezek, paplanok, páraszigetelő fóliák, tetőkibúvók, hófogórács, stb. Azaz minden ennél hosszabb ideig tartó jótállás (garancia) a felek között létrejött ún. szerződéses jótállásnak minősül, aminek feltételeit a gyártó határozza meg garancialevelében vagy egyéb módon. 

A kötelező jótálláson felüli gyártói garancia vagy jótállásban vannak jelentős eltérések! Ezek azok az ún. apróbetűs részek, amire egy tudatos vásárló odafigyel vásárlás előtt. Nézzük sorra mik ezek:

–  Garancia érték – kevés gyártó vállal teljes körű új érték garanciát, azaz hibás teljesítés esetén nem csak a termék cseréjét vállalja, hanem a tetőfedő anyag lebontásának és újrarakásának költségeit is. A gyártók többsége csak azt vállalja, hogy hibás teljesítés esetén azonos mennyiségű és minőségű új terméket szállít az építkezés helyére. Ez nagyon nem mindegy, mert a bontás és újraépítés munkadíja az anyagköltségnél is több lesz!

  –  A garancia időbeni korlátozása – egyes gyártók a garanciaidő múlásával csökkenő garanciális feltételeket vállalnak, azaz egyre kevesebb a vállalt garanciális összeg. Ezt általában százalékoosan fejezik ki. Nem mindegy, hogy pl. X gyártó vállal 15 év 100%-os garanciát vagy Y gyártó 25 év korlátozott, évente 5%-kal csökkenő garanciát. Látszólag Y gyártó ajánlata a jobb, de nem mindig: ebben az esetben a 14. évben a vásárló X gyártó esetén 100%-os garanciális visszatérítésre jogosult, míg Y gyártó esetében csak 55%-ra! Márpedig a termékhibák a beépítés utáni 5-15 évben túlnyomórészt előjönnek.

   –  Garancia hiánya egyes jellemző terméktulajdonságokra – a kötelező jótálláson felül a gyártók többsége nem vállal garanciát színre vagy olyan egyéb fontos tulajdonságra, mint felületvédelem, stb… Általában csak a vízzáróságra és a fagyállóságra terjed csak ki a garancia.  

Szerző: Dr. Ronald Flaig, innovációs projektvezető (Dörken GmbH & Co. KG, Herdecke) cikke alapján írta: Sipos Anna, Dr. Jakab Rita

Ezek még érdekelhetik:

Megjelent az új napelemes pályázat

Ismét pályázattal támogatja a kormány a napelemek terjedését: összesen 75 milliárd forintot osztanak szét január közepétől lakossági pályázók között. A támogatás a költségek kétharmadára szólhat. A kivitelezőknek már most regisztrálniuk

Tovább »

Elmaradt a vállalkozói adóreform

Úgy fogadta el a kormány a jövő évi adócsomagot, hogy egy az egyben kihagyták belőle az egyéni vállalkozókat érintő módosításokat. Az ötletek remélhetőleg nem vesztek el, a Pénzügyminisztérium államtitkára szerint

Tovább »

Használjunk növényi eredetű közvetítőközegeket a hőszivattyúkban, napkollektorokban!

Környezetbarát, energiahatékony, nem mérgező – és nem is drága A hőszivattyús rendszerekben és a napkollektorokban keringő, hőt szállító folyadék kiválasztásakor millió elvárást kell szem előtt tartanunk. A legfontosabbak talán, hogy legyen fagyálló, biztonságos és környezetbarát. Nemrég egy konferencián egy új, növényi alapú közvetítőközegbe botlottunk, ami hosszan tartó korrózióvédelmet biztosít, és nem tartalmaz környezetre ártalmas anyagokat…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Jó hír: egyszerűsödik, teljesen átalakul az egyéni vállalkozók adózása

Jövőre már nem várják el a vállalkozóktól, hogy a garantált bérminimum alapján fizessék a járulékokat, és a szociális hozzájárulási adónál megszűnik a járulékalap felszorzása is. A tételes költségelszámolást alkalmazó vállalkozások adózása pedig sokkal egyszerűbbé válik: nem lesz sem vállalkozói kivét, sem osztalék, s nem kell az értékcsökkenési leírásokkal sem bajlódni. A Parlamenthez benyújtott jövő évi…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

A melléképület nem szerepel a földhivatali nyilvántartásban

Homlokzatszigetelés közben derült ki, hogy olvasónk kádárkocka házának egyik toldaléka nem szerepel a földhivatali nyilvántartásban. A toldalék még 1978-ban épült elvileg építési engedély és tervek alapján, viszont a használatbavétel körülményei feledésbe merültek, írásos dokumentáció nem áll rendelkezésre. Most már csak fennmaradási engedéllyel lehet legalizálni a toldalékot? A 10 évnél régebben épült épületek legalizálására nem kell…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Melléképület: belefér az egyszerű bejelentésbe?

Az egyszerű bejelentéses családi ház mellé épülne egy különálló melléképület is, amit később tárolóként használnának. Mehet egyben az egész beruházás egyszerű bejelentéssel vagy a melléképületre építési engedély kell? A jelenlegi szabályok szerint egyszerű bejelentéssel csak lakóház építhető. Ha a lakóházzal egy időben és egybe épül a melléképület, akkor az egész beruházásra elég egy egyszerű bejelentés.…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Felelős műszaki vezető cseréje

A villamos kivitelező felelős műszaki vezetőjét menet közben nézeteltérés miatt lecserélik, és új FMV viszi tovább a munkákat. Hogyan kell a két FMV munkáját az e-naplóban elhatárolni? Ma már nem gond, ha bármilyen okból a kivitelezés folyamán felelős műszaki vezetőt cserél a kivitelező, viszont az FMV cserét az e-naplóban is dokumentálni kell.  Az e-naplóban eseti…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Rokon csinálná a gépészetet, hogyan naplózzuk?

Egy családi ház generálkivitelezését végezzük, de a gépészeti munkákat egy családtaggal végeztetné a megrendelő. A rokonnak van szakirányú végzettsége, de nem számlaképes. Hogyan kell a segítő családtagot az e-naplóba meghívni? Egy ház kivitelezésében nemcsak az építtető, de a Polgári Törvénykönyv szerinti hozzátartozó is részt vehet. A Ptk. szerint hozzátartozó:  a házastárs,  az egyeneságbeli rokon (egyik…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Csak a használatbavételhez kell az FMV?

Olvasónk villamos felelős műszaki vezetői megbízást vállalna. Az ügy turpissága, hogy az épület már elkészült, és “csak” a használatbavételhez kereste meg a villanyszerelő kivitelező az FMV-t. A megbízási szerződésbe beleírnák, hogy a villanyszerelési munkák során nem voltak eltakarásra kerülő részek, így talán az építési hatóságnál is átcsúszna a dolog. Rendben van ez így? Egyáltalán nem.…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Kell-e folytatni az e-naplót, ha új a tulajdonos?

Az eredeti építtető e-naplóval kezdte meg az egyszerű bejelentéses családi ház építését. A ház félkész állapotban van, a falak állnak. Ebben az állapotban adták el egy magánszemélynek, aki szintén eladta egy másik magánszemélynek. A jogutódlást hivatalosan nem intézték el, még mindig az eredeti építtető nevén van az egyszerű bejelentés és az e-napló.  A jelenlegi tulaj…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Mi lesz a hitelkamatokkal, ha véget ér a kamatstop?

Valószínűleg év végével megszünteti a kormány a hitelkamatok rögzítését mind a lakossági, mind a vállalkozói hitelek körében. Helyette önkéntes kamatcsökkentést várnak a bankoktól. Sokat spóroltunk vele egy éven át Még 2022 elején lépett hatályba az a rendelet, ami a jelzáloghitelek kamatozását rögzítette. Az akkor fél évre szóló, majd többször hosszabbított rendelkezés szerint a referencia kamatlábhoz…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Nincsenek összhangban a tervek – ki felel, ha gubanc van belőle?

Mi van akkor, ha a statikus és az építész kiviteli tervek nincsenek összhangban? Ki miért felelős, ha emiatt lesz bármilyen baj? Vegyük elő a statikust? Vagy az építésznek kellett volna jobban figyelnie? Netalán a műszaki ellenőr sara lesz? Vagy a kivitelező húzza a rövidebbet? Lássuk, kinek mi a feladata! Nyilvánvaló elvárás a tervező irányába, hogy…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Változik az ingatlan-nyilvántartás – de később, mint tervezték

Az eredeti tervek szerint néhány hónap múlva, 2024 februárjától kellett volna teljesen átalakulnia a hazai ingatlan-nyilvántartásnak. Az elektronikus rendszer bevezetésére azonban még a földhivatalok sem készültek igazán fel, így a kormány kénytelen volt elhalasztani az átállást. Február helyett október elseje lesz az indulás napja, ám egyes esetekben csak decembertől kell majd az új szabályokat alkalmazni.…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

A napelemesek nem elégedettek

A korábbi kormányzati terv, miszerint mindenki kerüljön át a bruttó elszámolásba sok napelem-tulajdonosnak kinyitotta a bicskát a zsebében. Végül a kormány visszakozott, s az új szabályok szerint a meglévő napelemes rendszerek tulajdonosai  telepítéstől számított 10 évig élvezhetik a szaldós elszámolás előnyeit, sokan közülük mégis becsapva érzik magukat: amikor ők a napelemes rendszerbe beruháztak, akkor még…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Meghirdették a CSOK Plusz támogatást

Meghirdette a kormány a korábbi CSOK helyére tervezett támogatási programját. A 2024-től elérhető CSOK Plusz a városokban is igényelhető lesz, az igénylés feltételei azonban szigorúak, csak gyermeket vállaló fiatal házaspárok tudnak élni a lehetőséggel. Még nyár elején jelentette be a kormány, hogy átalakítja a korábbi Családi Otthonteremtési Kedvezmény rendszerét, hogy a támogatás jobban lépést tudjon…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Nem változnak a képesítési előírások

Nem fogja megváltoztatni a kormány az egyes szakmákra vonatkozó képesítési előírásokat. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium szeptember közepén tett közzé egy rendeletmódosítási tervet az átalakítással kapcsolatban. A tervezett változásokat azonban akkora felháborodás

Tovább »

Tervezői kilátások

A tervezők és mérnökök több, mint felének csökkent a bevétele  Nem könnyű ma tervezőnek lenni. Fogynak a megrendelések, s alig érkeznek újabbak. A tervezett lakóház-építéseket az emberek későbbre tolják, hátha

Tovább »

Átszabhatja a terveket a kivitelező költségcsökkentés címen?

Tornacsarnok gépészeti kivitelezésénél költségcsökkentés miatt a generálkivitelező kihúzta az eredeti tervekben szereplő központi hővisszanyerős szellőztetést. A szellőzést tetőventilátorral és ajtónyitással oldanák meg. Kaphat-e így használatbavételt az épület? Egy épület terveitől menet közben is el lehet térni. Viszont a kivitelező, sőt még az építtető sem teheti meg, hogy eltér a tervektől a tervező hozzájárulása nélkül. Olvasónk…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Gazdasági épület lakóövezetben: lehet egyszerű bejelentéssel bővíteni?

Egy régi pince a tulajdoni lapon gazdasági épület megnevezéssel szerepel. Az alacsony belmagasság miatt nem is lehet lakóépületté átminősíteni. De a rendezési terv szerint falusias lakóövezetben van az ingatlan (Lf). A lakóövezeti besorolás miatt lehetséges az épület bővítése egyszerű bejelentéssel? Az egyszerű bejelentésnek nem az építési övezethez van köze, hanem az épület rendeltetéséhez. Egyszerű bejelentéssel…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Felülírhatja a településkép a HÉSZ-t?

Egyszerű bejelentéses családi háznál a főépítész már rábólintott a tervekre. A tervező viszont észrevett egy apróságot a településképi rendeletben, aminek nem felel meg a ház, újra kéne tervezni. A helyi építési szabályzatnak az eredeti tervek is megfelelnek. Felülírhatja a településképi rendelet a HÉSZ-t? Vagy mindkettő előírásait alkalmazni kell? A településképi rendelet és a helyi építési…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Lehet egyforma NÜJ számmal e-naplózni?

E-naplós munka során a beruházó cég és az építtető cég NÜJ száma azonos, mert ugyan két külön cégről van szó, de a tulajdonos ugyanaz. Elfogadja az e-napló az egyforma NÜJ számot? Gyakori eset, hogy a beruházó cég a másik cégével építtet. Ilyenkor a két cég NÜJ száma azonos, de mivel jogilag két külön cégről van…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Kell-e a kivitelezői hibát e-naplózni?

A kivitelző cég olyan csőfajtát szerelt be a padlófűtéshez, ami nem megfelelő ehhez, és teljesítménynyilatkozattal sem rendelkezik. A hibát a műszaki ellenőr ki is szúrta, és nyomáspróbát kért a megfelelőség igazolásához. A nyomáspróbán kiderült, hogy a választott cső nem bírja a hideg-melegvíz váltott áramlását és átázik. A csöveket a kivitelező saját költségére kicseréli megfelelőre. Kell…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Mennyi időn belül kell reagálni az e-naplós üzenetekre?

Olvasónk az egyik kivitelezési munkájánál akadályoztatást jelentett, amire a műszaki ellenőr, mint az építtető megbízottja csak 12 nap múlva reagált. Gond lehet ebből később? Az  e-napló felülete kevés esetben dolgozik határidőkkel, de ahol van ilyen, ott 10 nap a határnap. Például a szerepkörök kiosztásánál 10 nap van az adott szerepkör elfogadására. Ha valaki nem fogadja…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Kell műszaki ellenőr, ha saját magunk is besegítünk a házépítésbe?

Műszaki ellenőrt akkor kell megbízni, ha nem generálkivitelező építi a házat, hanem több szakági kivitelező. De mi van akkor, ha a generál mellett saját magunk is megcsinálnánk pár munkát? Kell műszaki ellenőr ilyenkor is? Akkor kell műszaki ellenőrt megbízni, ha nem generálkivitelező építi a házat, hanem külön kivitelező cég végzi a kőműves munkákat, a villanyszerelést,…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

5856 forint lesz az új rezsióradíj

Megjelent a 2023-ra kiadott rezsióradíj. Mivel tavaly nem állapítottak meg új rezsióradíjat, ezért az összeg több mint 1300 forintot emelkedik a 2021 novembere óta hivatalos összeghez képest. A szakmai szervezetek szerint már tavaly is ennél magasabb minimális óradíjra lett volna szükség. Augusztusi számunkban írtunk arról, hogy a kormány jelentősen késik a rezsióradíj megállapításával. Legutóbb 2021…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Hogyan oszlik meg a felelősség a kivitelező és a műszaki ellenőr között?

A kivitelezők és a műszaki ellenőrök nem mindig puszipajtások: a napi munkából adódó esetleges csetepatéktól kezdve a „bankszámla-gyilkos” felelősségi perekkel bezárólag. Mivel súlyos milliókról lehet szó, egyáltalán nem mindegy, hogy egy közös munka során ki, miért és hogyan felel. Mi a különbség a műszaki ellenőrrel és a kivitelezővel kötött szerződés között a felelősség oldaláról? Kinek…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Szakmai képzés az építőiparban: felemás helyzetkép

A szakképzési rendszert 2020-ban alakították át. A konkrét eredményekre még várni kell, de az irányok már látszanak. Például az, hogy egyre nagyobb szerepet kap a felnőttképzés. Egyes szakmákban ma már több felnőtt koptatja az iskolapadot, mint gyerek.  A korábbi OKJ-s rendszer helyett 2020-ban vezették be az úgynevezett Szakmajegyzéket. − A képzések száma csökkent. Sok olyan…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

November elseje után új energetikai követelmények lépnek érvénybe

A „közel nulla” mást jelent, mint korábban November elsején fog hatályba lépni az új energetikai jogszabály, a 9/2023. ÉKM rendelet. Ha nem lesz újabb halasztás, akkor ettől a dátumtól kezdve érvényes lesz a már sokszor későbbre tolt és nemrég drasztikusan módosított közel nulla követelményrendszer. Azoknak az épületeknek, amiket november elseje után engedélyeztetünk, vagy ezután tesszük…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Kókány után dolgozni

Hogy előzzük meg a jogi hercehurcát, ha az előttünk dolgozó „szaki” munkája csapnivaló? Az egymásra épülő munkák során gyakran belefuthatunk az előttünk dolgozók – szépen fogalmazva – ballépéseibe. Kimaradt ez,

Tovább »

Építőipar – nem fényes a helyzet

Jelentősen zsugorodik az építőipar szelete a gazdaság tortájában. A KSH adatai szerint a termelés 7%-kal esett vissza az előző év hasonló időszakához képest. A valóságban ennél jóval nagyobb a zuhanás,

Tovább »

Emelkedtek az építéssel kapcsolatos bírságok

Az egyéb szabálysértési bírságokhoz hasonlóan megemelik az építési és építésfelügyeleti bírságokat is. Itt is minden tételt egységesen 30%-kal növeltek. Az elmúlt hetekben sorra jelentek meg a különböző szabálysértési bírságok emelését

Tovább »

Osztatlan közös telken saját részre

Adott egy osztatlan közös telek, melyet használati szerződés alapján külön részre „bontunk”. A telekre ikerházat építenénk úgy, hogy az épület tervezése és kivitelezése is külön menne. Sőt az egyik lakást maga az építtető szeretné a saját kezével felhúzni. Hogy kell ezt a hatóságnál lezongorázni? Hogyan kell a saját részre kivitelezést lepapírozni? Ahogy előzőleg írtuk, jelenleg…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Szomszédjogok egyszerű bejelentésnél

A szomszéd telken egy hatlakásos társasházat terveznek építeni egyszerű bejelentéssel. Olvasónk úgy tudja, hogy a tervezett épület nem felel meg az építési szabályoknak, viszont egyszerű bejelentésnél szomszédként nincs beleszólása az ügybe. Hogyan értesülhetnek szabályosan a szomszédok egyszerű bejelentéskor arról, hogy mi épül a szomszédban? Hogyan jelezzék, ha nem tetszik nekik a tervezett épület? Hatlakásos, legfeljebb…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Ki felel a kivitelezésért, ha nincsenek tervek?

Ipari padló kialakításához nincsenek rendes, részletes kivitelezési tervek, csak egy külföldi, minimális számítást tartalmazó dokumentáció. Hazai tervező nem adja a nevét a kivitelezéshez, de ennek ellenére a kivitelező és a felelős műszaki vezetője bevállalná a munkát. Megengedheti a műszaki ellenőr, hogy így alakítsák ki az ipari padlót? Alapvetően az építtető vagy meghatalmazottja (pl. a műszaki…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Utólag lehet pótolni az e-naplót?

Egy e-naplós építkezésen a fővállalkozó úgy tájékoztatta az alvállalkozóját, hogy a villamossági munkákat nem kell naplózni. Utólag kiderült, hogy mégis kellett volna, viszont a munkákkal már hónapokkal ezelőtt végeztek. A villanyszerelő alvállalkozó a biztonság kedvéért bekérte e-mailen a munkavállalók napi jelentéseit. Elég ez ahhoz, hogy megússzák a büntetést? Ha egy építkezés e-naplós, akkor minden kivitelezési…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

A nemfizetést is naplózni kell?

Társasház építésnél az építőanyag drágulása és a munkadíj emelkedése miatt az építtető nem akarja kifizetni a kivitelezőt. Kérdés: a nemfizetési problémákat az építési naplóban is dokumentálni kell? Az e-építési napló egy olyan felület, ahol nemcsak magát a kivitelezés folyamatát lehet és kell is dokumentálni, hanem arra is használható, hogy a kivitelezés résztvevői egy-egy eseti bejegyzéssel…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Tervezői szerződések teljesítési határideje és kötbérezése

Tervezőként pontosan tudjuk, hogy kötelező a teljesítési határidőt is belefoglalni a szerződésbe, és igencsak szeretik kötbérrel „díjazni”, ha valamivel megcsúszunk. Igen ám, de mi van akkor, ha a határidőnk előtt pár nappal kapunk a megrendelőnktől néhány olyan „apróságot”, ami miatt előre látjuk: ha a következő három napban literszámra öntjük magunkba a kávét és elfelejtjük az…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Építkezés mezőgazdasági területeken: Mikor kell humuszmentési talajvédelmi terv?

Tervező létünk során szinte biztos, hogy előbb-utóbb belefutunk mezőgazdasági területen építendő engedélyköteles épületbe. Munkatársunk is így járt, hiszen azzal “támasztotta meg” a hatóság, hogy akkor márpedig kéri szépen becsatolni a humuszmentési talajvédelmi tervet. Egyáltalán mit is takar pontosan ez a talajvédelmi terv? Mikor kötelező? A Földhivatalnál is lesz egy plusz körünk vagy akár kettő is?…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Biztosítsuk a betonpadlónk síkpontosságát 3D lézerszkennerrel!

Elérni, hogy egy frissen öntött beton vízszintes legyen, nem kis feladat. Akárhogyan is igyekszünk, akárhányezer négyzetméter van a kezünkben, száradás után legtöbbször ugyanaz a baj: jobban hasonlít a Baranyai-dombságra, mint egy feszített víztükörre. Majd ezután következik a szakik réme: lehet szépen helyrehozni a hibákat, pótolni a völgyekben és csiszolni a hegyeken. Persze használhatunk önterülő aljzatkiegyenlítőt…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Drágul a TSZSZ igénybevétele – a nagyvállalatoknak fog jobban fájni

Mélyebben kell majd a zsebükbe nyúlniuk a nagy cégeknek, ha szeretnék igénybe venni a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv szolgáltatásait. A kormány felemeli a szakértői közreműködés díját egy tervezett kormányrendelet szerint, de a TSZSZ szerint ennél is nagyobb emelésre volna szükség. Ma gyakorlatilag fillérekért adnak szakvéleményt milliárdos nagyvállalatoknak is – ezen kellene változtatni. A TSZSZ díját rendelet…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Új építőipari szabványok (2023. június – augusztus)

Építőanyagok és építés MSZ EN 303-5:2021+A1:2023  Fűtőkazánok. 5. rész: Szilárd tüzelőanyagokkal üzemelő, kézi és automatikus táplálású, legfeljebb 500 kW névleges hőteljesítményű fűtőkazánok. Terminológia, követelmények, vizsgálat és megjelölés  MSZ EN 13126-3:2023  Zárak és épületvasalatok. Ablakok és erkélyajtók. Követelmények és vizsgálati módszerek. 3. rész: Tolózárak, főként bukónyíló, először bukó és csak bukó vasalatok esetén MSZ EN 13200-4:2023 …

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Bővítés vagy felújítás nem mehet 5% áfával, de rendeltetésmódosítás igen?

Ha egy magánszemély generálkivitelezővel építi az új házát, akkor nagyon kedvezményes, 5%-os forgalmi adóval veheti meg.  De mi a helyzet felújításkor, bővítés vagy rendeltetésmódosítás esetén? Van-e arra mód, hogy ilyen munkáknál is alkalmazni lehessen a kedvezményes lakásáfát? A normál adózáshoz képest jóval alacsonyabb áfakulcsot a kormány csak új építésű lakások létrehozása esetén biztosítja. Ezt kedvezménynek…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Enyhítik a tűz- és munkavédelmi szabályokat

Egyszerűsíti a kormány a tűz- és munkavédelemmel kapcsolatos szabályokat, adminisztratív előírásokat. A tervek szerint a jövőben kevesebb helyen kell majd tűzvédelmi szabályzatot készíteni, és ritkulhat a tűzvédelmi oktatások gyakorisága is. A munkavédelmi oktatás pedig az elképzelések szerint egyes munkahelyeken úgy is teljesíthető lesz, hogy a munkáltató átadja a dolgozónak a miniszter által közreadott oktatási tematikát,…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Megjelentek az új napelemes szabályok

Hetek óta valamennyi érintett azt találgatja, miként fognak megváltozni 2024 januárjától a háztartási napelemes rendszerek működtetésére vonatkozó szabályok. A kormány jelentős szigorítást akart bevezetni ezen a területen, ám úgy tűnik,

Tovább »

Szavatosság megszűnő vállalkozással

Mit tehet a fővállalkozó, ha szavatossággal tartozik az átadott munkáért, ám a feladatot ténylegesen elvégző egyéni vállalkozó időközben már felhagyott ezzel a tevékenységgel? Lehet-e valahogyan szavatossági igényt érvényesíteni megszüntetett vállalkozással szemben? Alapesetben a fővállalkozó tartja a hátát Olvasónk cége egy gazdasági épületet hozott tető alá, melynek gépészeti berendezéseit egy egyéni vállalkozó szerelte alvállalkozóként. Szavatossági probléma…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

A festőnek is kell kivitelezői nyilatkozatot adnia?

“Magánépítkezésben vagyunk éppen, ami nem e-napló köteles. Minden kivitelezőtől be kell kérnünk a kivitelezői nyilatkozatot? Attól is, aki esetleg csak két-három napot dolgozik, mint mondjuk a festő vagy az ablakos?”  Ha nincs generál, akkor  az építtetőnek kell minden szakmunkát végző vállalkozóval külön szerződést kötnie. A szerződésben a munkavégzésre vonatkozó kikötések és határidők mellett szerepelnie kell…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Kétlakásos ikerházra hány e-napló kell?

Egyszerű bejelentéssel épül a kétlakásos ikerház. Az ikerház két részét két külön generálkivitelező építi. Az egyik lakás már szerkezetkész, a kivitelezéshez már megnyitották az e-naplót. A másik lakás építését most kezdenék, de nem tudják hogyan naplózzanak. Egyben vagy két külön e-naplóban vezessék az építkezést? Egy bejelentés – egy napló A válasz nagyon egyszerűnek tűnhet. Mivel…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

A redőny felszerelését is e-naplózni kell?

Olvasónk főként alvállalkozóként árnyékolástechnikai munkákat végez e-naplós építkezéseken. Gyakran tapasztalja azonban, hogy annak ellenére, hogy e-naplós a kivitelezés, őt nem hívják meg az e-naplóba, mondván túl sok a macera vele. Származhat ebből hátránya olvasónknak? Járhat érte bírság? A kivitelezési szabályok nem tesznek különbséget a kivitelezési munkák között, magyarán nincs olyan, hogy kicsi vagy nagy kivitelezési…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Kell új e-naplót nyitni, ha férjhez megyünk?

Egy családi ház építésnél az e-naplót már megnyitották, de a kivitelezést még nem kezdték el. Az e-napló megnyitása óta az építtető pár összeházasodott, a hölgy neve megváltozott. Mit lehet tenni ilyenkor? Kell új e-naplót nyitni? Ha az építtető személyében változás történik, akkor a változást jogutódlással lehet elintézni. Viszont olvasónk esetében más a helyzet, hiszen az…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Vissza lehet vonatni a használatbavéltelt elszámolási vita esetén?   

A használatbavételi engedély kiadása előtt elmérgesedett a viszony a beruházó és a kivitelező cég között, így minden eszközzel próbálják bojkottálni egymást. A kivitelező végül nem is adta ki az FMV és kivitelezői nyilatkozatokat. Az építtető mégis megkapta a használatba vételt. Ezt a kivitelező cég megtámadta, arra hivatkozva, hogy mivel nem volt érvényes kivitelezői nyilatkozat, a…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Lehet-e mellékes a melléképület? 

Át kell-e vezetni egy garázst vagy kerti tárolót a földhivatali térképre? Olvasónknak néhány éve épült meg a családi háza, erről hatósági bizonyítványuk is van. Menet közben azonban két melléképületet is felhúztak. A 100 légköbmétert egyik sem éri el, tehát engedély nélkül épültek. Mi ilyenkor a tennivaló? Hogyan járnak el szabályosan? Mikor nem kell engedély a…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Átalakul a könyvelők képzése, újra kötelező lesz a hatósági tanfolyam

Átalakítja a kormány a mérlegképes könyvelők képzését. Ma egy ilyen tanfolyam elvégzéséhez elég egy érettségi és egy 500-600 órás szakmai képzés, amit egyre gyakrabban kínálnak távoktatásos formában. Jövőre ennek vége: a könyvelők képzését átveszi az állam, visszahozzák a hatósági tanfolyamokat.  A mérlegképes könyvelők képzésének a mai modellje alig három éve működik. A szakképzés 2021-es átalakítása…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Cseréljük ki a régi keringetőszivattyúkat korszerűekre! 

Rengeteg áramot spórolhatunk velük Nem sokszor gondolunk a keringető szivattyúkra áramfogyasztás szempontjából. Pedig egy régi, elavult vagy újabb, de bonyolultabb fűtési rendszer esetén a fogyasztásuk akár annyiba is kerülhet, mint egy energiahatékonyabb ház teljes éves fűtése H tarifán. Megéri az elavult szivattyúkat korszerűekre váltani? Mennyit lehet spórolni? Mit tudnak a korszerű szivattyúk, amire a régebbi…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Bezuhant a lakásépítések száma

Az első félévben a lakásépítések száma 19%-kal maradt el a tavalyi év azonos időszakától. Hasonló számokat tudtunk legutóbb is mutatni, akkor a statisztikai hivatal első negyedéves adatait összegeztük. A visszaesés tehát folytatódik, most már jól látszik, hogy ez fogja meghatározni az egész évet az építőiparban. A KSH szerint az első félévben mindössze 7353 új lakást…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Mozgóbér: mennyire köthető a teljesítményhez a fizetés?

Sok munkaadó jobban szereti a teljesítménybért, mint az időarányos bérezést, mert hozzá tudja kötni a fizetéseket a teljesítményhez. Elvégre nem azért fizetünk senkit, hogy üldögéljen a fizetett munkahelyén. De vajon lehet-e valakit teljes egészében teljesítménybérben fizetni? Mi legyen a munkaszerződésben akkor, ha mozgóbérrel szeretnénk valakit felvenni? Mi az a mozgóbér? Sok álláshirdetésben találkozunk a mozgóbér…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Gyűjtse-e a számlákat az átalányadózó?

Több olvasónk is felvetette a kérdést, hogy ha egyszer átalányadós, a költségeket az előre megállapított átalány alapján számolja el, akkor neki meg kell-e egyáltalán őriznie a bejövő számlákat? Érdemes foglalkoznunk a kérdéssel, mert nagyon sokba kerülhet, ha valaki hibás gyakorlatot követ.  Az átalányadózó egyéni vállalkozónak valóban nem kell azzal foglalkoznia, hogy költségeit a bejövő számlák…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Hová lett a rezsióradíj?

Utoljára másfél évvel ezelőtt hirdetett ki érvényes építőipari rezsióradíjat a kormány. Bár a díjak módosítására vonatkozó legutóbbi szakmai ajánlás 2022 februárjában megszületett, rendelet ezt azóta sem erősítette meg. Csakhogy a legutóbbi óradíjak kihirdetése után indult el igazán az infláció, ami mára használhatatlanná teszi a hivatalos óradíjakat. Az építőipari rezsióradíj valójában nem egy kötelezően alkalmazandó hatósági…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Megjelentek az új CSOK-szabályok

Jövő januártól megszűnik az eddig ismert Családi Otthonteremtési Kedvezmény. A CSOK és a korábbi falusi CSOK egy új támogatási formává alakul át, melyet csak a rendeletben megjelölt kistelepüléseken, az ország

Tovább »

Sorvezető: mikor melyik OTÉK-ot kell alkalmazni?

Készített a kormány egy sorvezetőt az országos településrendezési és építési követelmények alkalmazásához. Az OTÉK módosításába bekerült új bekezdések azt veszik sorra, hogy új építés engedélyezésekor vagy egyszerű bejelentés során az

Tovább »

Panasztörvény – az 50 főnél többet foglalkoztató cégekre is vonatkozik

Július 25-én lép hatályba a panaszokról, közérdekű bejelentésekről és a visszaélések bejelentésével kapcsolatos szabályokról szóló törvény. Az előírások egy része a vállalkozókat is érinti. Az 50-nél több dolgozót foglalkoztató cégeknek is működtetniük kell egy visszaélés-bejelentési rendszert. Kit érint? Az előírás két nagy csoportra vonatkozik: minden olyan vállalkozásra tevékenységi körtől függetlenül, ahol 50-nél több munkavállaló dolgozik…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Kiterjesztett gyártói felelősség – egyszerű felhasználóként is lehet vele dolgunk

Július 1-től lépett életbe a kiterjesztett gyártói felelősség, vagy ahogy mindenki beszél róla: az EPR. A cél az, hogy a hulladékkezelés költségeit fizettessék meg az előállítókkal is, így a cégek számára ez fizetendő díjakat is jelent majd. Elsősorban a gyártók és a forgalmazók érintettek, de egy építőipari vállalkozás is könnyen belefuthat az EPR-be. Elég, ha…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Jöhetnek a vendégmunkások, de nem minden vállalkozáshoz

Elfogadta a Parlament a vendégmunkások foglalkoztatásáról szóló törvényt. A vendégmunkások tartózkodási engedélye két évre lesz érvényes, ez egy évvel meghosszabbítható, a három év lejárta után pedig azonnal új kérelmet adhat be az érintett. Így szinte bármeddig itt dolgozhatnak az EU-n kívüli országokból, akár a Távol-Keletről vagy Ázsiából érkező vendégmunkások. A szabályok azonban erős korlátozásokat tartalmaznak,…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Kerti kutak bejelentése: minden előírást eltöröltek

Idén év végén járt volna le a korábban engedély nélkül fúrt vagy ásott kerti kutak bejelentésének a határideje. Ez az utólagos engedélyeztetés évek óta téma, most a koronavírus-járvány miatt adott több éves haladék járt volna le. Csakhogy a kormány inkább úgy döntött, véget vet ennek a több éve tartó átmeneti állapotnak, és gyakorlatilag eltörölnek minden…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Egyszerű bejelentéssel épült engedély helyett

Mi a teendő, ha megtagadják a hatósági bizonyítvány kiadását, mert nem lett volna elég az egyszerű bejelentés? Az építészek nem jogászok, bár egyre gyakrabban érzik úgy, hogy egy ilyen diplomának is lapulnia kellene a fiókjuk alján. Olvasónk esetében is valami hasonló történt: nem volt biztos abban, hogy elég-e az egyszerű bejelentés az egyik építkezés elindításához…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Előtetőt bárhova lehet építeni?

Májusi számunkban foglalkoztunk a terasz lefedésének kérdésével. Ekkor főként az engedélyezési szabályokat jártuk körbe. Viszont olvasóinkban felmerült még pár kérdés. Például: ha nem kell engedély egy teraszfedéshez, mert az „csak” egy előtető lesz, kell még más szabályra is figyelni? Az építési szabályok szerint nem kell építési engedély a kizárólag az épület homlokzatához rögzített előtető, védőtető,…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Milyen nyelven legyen a teljesítménynyilatkozat?

Olvasónk sátorszerkezetet állítana fel először csak ideiglenesen, majd később állandóra. A sátor 2013-as teljesítménynyilatkozata román nyelvű. Le kell ezt magyarra fordítani? Mikor kell és hogyan lehet a sátor véglegesítését elintézni? Ideiglenes sátorszerkezet felállításához nem kell építési engedély, ha a megépített szerkezet legfeljebb 180 napig áll. Az ideiglenes sátorszerkezetek elhelyezéséhez jegyzői engedély kell. A sátornak rendelkeznie…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Rövid séta az elektromos autótöltők világában

Egyre többen kérnek elektromos autótöltőt a garázsukba is, hiszen egyre több az elektromos autó. Benne van a levegőben, hogy az új társasházakhoz kötelezőek is lesznek, sőt, előbb-utóbb ezt a kört az új építésű házakra is kiterjeszthetik. Bár az autótöltők alapvetően könnyen telepíthetőek utólag is, mégis pár megválaszolásra váró kérdés felmerült bennünk. Kell-e 3 fázis? Ki…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Faház – de nem könnyűszerkezetes

Előregyártott CLT elemekből készült ház építkezésén jártunk A CLT egy angol mozaikszó, a cross laminated timber, vagyis a keresztirányban ragasztott faanyag fedőneve: tulajdonképpen egy tömörfa alapanyagú teherhordó szerkezetről van szó. Ez a technológia szédületes gyorsasággal kezdett elterjedni hazánkban is. Hogy miért? Többek között azért, mert alkalmas a tégla és a beton helyettesítésére, és sokkal gyorsabb…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Változtak a szakmagyakorlási feltételek műemléki és településtervezési területen

Műemléki és településtervezési területen módosította a kormány a szakmagyakorlási feltételeket. Enyhültek a végzettségre és gyakorlati időre vonatkozó elvárások, illetve mindezek alól felmentést is adhat a Magyar Építész Kamara. Legutóbb egy évvel ezelőtt módosította a kormány azt a rendeletet, melyben az egyes építőipari szakterületek folytatásához szükséges jogosultságokat állapítja meg. Akkor részletezték a műemléki területtel valamint a…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Bejelentették: jövő évtől csak falusi házakhoz lesz CSOK

Részleteket még nem tudunk Lapzártánk idején, egy héttel a változások bejelentése után még nem jelent meg a csok-ot módosító kormányrendelet, így csak a kormány bejelentése alapján tudjuk a módosításokat összefoglalni. Mi lesz a csok-kal, hogyan alakulnak át a lakásszerzési támogatások? Rendelet tehát még nincs, amit ismerünk, azok csupán a június 22-én elhangzott bejelentés részletei. A…

Bővebben

A bejegyzés eléréséhez Építő Élet Online megvásárlása szükséges.

Bővebben

Tovább »

Építő Élet 2023. november

Kedves Olvasóink! Fogadják sok szeretettel a 2023. novemberi számunkat. A *-al jelzett bejegyzéseinket előfizetés nélkül is megtekinthetik. Nem sok minden derül ki az új építési törvény tervezetéből Állami építések szabályai

Tovább »