Villanyszerelés: nem elég a jogosultság, a tevékenységi kódot is be kell jegyezni a vállalkozáshoz

A villanyszereléssel kapcsolatos munkák egyre sokrétűbbek. Ma már sok olyan feladat van, amit hagyományos villanyszerelői végzettséggel nem lehet ellátni. Ilyenek például a kötelező felülvizsgálatok. Ha megvan a szükséges végzettségünk, akkor sem mindegy, hogy mit jegyzünk be a tevékenységi kódok közé. Az általános villanyszerelési kód nem elég, csak akkor végezhetünk ilyen tevékenységet, ha szerepel az ehhez szükséges tevékenységi kód a vállalkozás bejegyzésében is.

Az egyéni vállalkozók tevékenységét az úgynevezett ÖVTJ kódok alapján kell besorolni. Az ÖVTJ az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke kifejezés rövidítése. Nagyjából ugyanazt tartalmazza, mint a TEÁOR, ám annál valamivel részletesebben sorolja fel az egyes tevékenységeket. Az egyéni vállalkozóknak ez alapján kell besorolniuk saját munkájukat. Ha egy vállalkozó módosítani akar a tevékenységein, akkor az új tevékenységi kódot be kell jelentenie interneten, az egyéni vállalkozók ügyintézésre használt webes ügysegéden (nyilvantarto.hu/ugyseged címen). 

A vállalkozó csak olyan tevékenységet végezhet, ami szerepel a bejelentett adatai között, és csak azt a tevékenységet jelentheti be, amihez megfelelő képzettséggel rendelkezik, vagy képzett alkalmazottat vesz fel a feladatra. 

Melyik kód kell a felülvizsgálatokhoz?

A villanyszerelési munkák az épületgépészeti szereléshez tartozó csoportban találhatók, ezek a kódok 432-vel kezdődnek. Ezen belül a 432101-es kód tartalmazza az „egyéb villanyszerelést“ – gyakorlatilag a villanyszerelési munkák többsége ebbe a csoportba tartozik. Néhány kivétel került csak át más kódszám alá. Erre ügyeljünk, ha ezekkel a munkákkal akarunk foglalkozni – a kiválasztott tevékenység kódját is külön fel kell venni a villanyszerelés mellé:

  • 432102: vagyonvédelmi rendszerek, riasztók, épületfelügyeleti rendszerek szerelése, gyengeáramú hálózat kiépítése, javítása
  • 432103: antennaszerelés
  • 432104: napelem szerelése (a napkollektor viszont nem ide tartozik)
  • 432105: közúti, vasúti világítási és elektromos jelzőrendszer, biztosítóberendezések szerelése

A villanyszereléshez szorosan kapcsolódó felülvizsgálati tevékenységeket viszont már egy egészen más kódszámon találjuk meg. Erre ügyelni kell, mert hiába van jogosultságunk például érintésvédelmi vizsgálatokra, nem végezhetjük, ha ez nincs benne a vállalkozás tevékenységei között.  

A felülvizsgálattal kapcsolatos feladatokhoz a 7120-as csoportba tartozó tevékenységekre van szükség. A lakóépületek, ipari létesítmények érintésvédelmi vizsgálatához a 712001-es ÖVTJ-kódot kell bejegyeztetnünk. Sok más mellett ennek a megnevezése is „műszaki vizsgálat, elemzés, tesztelés“. A korábbi előírások szerint ehhez három különböző szakképesítés volt elfogadható:

– érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló

– érintésvédelmi, erősáramú berendezés szabványossági felülvizsgáló vagy

– villámvédelem felülvizsgálója.

Szeptembertől, az első kettő helyett „villamos biztonsági felülvizsgáló“ szakképesítést lehet szerezni. (Próbáljuk kideríteni, hogy a korábbi képesítéseket hogyan lehet majd megújítani, ha például valakinek csak az egyik jogosultsága van meg. Egyelőre elég nagy a bizonytalanság a képzőhelyeken is. Amint biztosat tudunk, tájékoztatjuk olvasóinkat – a szerk.) 

Ugyanezt a 712001-es ÖVTJ-kódot kell használni az erősáramú berendezések felülvizsgálatához, minősítő nyilatkozat megtételéhez. 

(Az ÖVTJ kódok listáját magyarázatokkal együtt megtekinthetjük a KSH weboldalán a bit.ly/KSHovtj címen. Azt, hogy az egyes tevékenységekhez milyen képzési előírások vannak, azt az e-tus.hu oldalon kereshetjük ki.) 

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink