Vízzáró építőlemezek: jól járunk velük?

A vízzáró építőelemeket használhatjuk kád- és mosdópult-beépítéshez, elő- és hátfalakhoz vagy akár meglévő falak kiegyenlítéséhez is gipszkarton és Ytong helyett. Könnyűek, vágáskor nem porolnak és könnyen-gyorsan tudunk velük dolgozni. Nemrég a Mapei dobott piacra egy új vízzáró panelt: a Mapeguard Boardot. A cég munkatársa, Doma András mutatta be ezt az újdonságot.

Miből készülnek a panelek?

– A lemezek belseje, váza extrudált, zárt cellás polisztirol. A külsejére pedig mindkét oldalon vízszigetelő membránt kasíroznak. Pontosan ez a nagy előnye: így nemcsak egy építőlemez, hanem egyben a vízszigetelést is megoldja. Mivel minden rétege ellenáll a nedvességnek, emiatt ott is használható, ahol érintkezhet vízzel – kezdte szakértőnk. A lemezeknek jól ellenállnak a húzásnak, nyomásnak, hajlításnak vagy csavarásnak, és jó a hőszigetelő képességük is. A felületüket úgy alakították ki, hogy jó tapadást biztosítson a csempék, mozaikok és kőburkolatok számára. 

Hogyan és mire használhatjuk?

Forrás: Mapei Kft.

Nagy előnye tehát, hogy egy munkafolyamattal elkészülünk egy vízzáró és sima falfelülettel. Leginkább fürdőkben ajánlják károsodott falak kiegyenlítésére vagy egyenetlen falak szintbe hozására. Gondoljunk csak egy részben felcsempézett falra, amit szeretnénk a mennyezetig burkolni! Ilyenkor nem kell leverni a régit, hanem egy csempevastagságú panelt felragasztunk a meglévő burkolat fölé, így kapunk egy sík, vízzáró felületet, amire mehetnek is az új lapok.

Kád és mosdópult beépítésekor, zuhanykabinok, padok és székek építésekor is bevethetjük, de használhatjuk konyhákban, közlekedőkben, folyosókon is válaszfalak kialakítására. Belső oldalfali szigetelésként is funkcionálhat, és a mennyezetre is fel lehet tenni. Kültérre viszont nem használható, sőt, a legjobb ha a tárolását is beltérben oldjuk meg.

Forrás: Mapei Kft.

 

– Megfelelő vastagság esetén hibrid ragasztóval kialakítható az adott szerkezet, tehát nem kell tartószerkezetet építenünk. Masszív termékről van szó, de pl. egy kádpad esetén kell keresztirányú erősítés – hívta fel figyelmünket Doma András. Attól függően kell vastagságot választanunk, hogy mi az adott szerkezet funkciója: ha teherhordó, akkor célszerű vastagabbat, 3-5 centiset beépíteni. Egy WC tartály beépítéshez 2 centi is elég, ha takaró funkciója van, akkor pedig 1 cm elegendő.


Panel méret (cm)  Panel vastagság (mm)
60x130 7
60x130 10
60x260 10
60x260 20
60x260 30
60x260 50

Amiben megkönnyítik az életünket

Gondoljunk egy átlagos fürdőfelújításra: akármennyire is figyelünk, a por bizony nem marad benn az adott helyiségben. Ezek a panelek viszont vágáskor egyáltalán nem porolnak. Ezt pedig a tüdőnk is szeretni fogja. A súlyát pedig a derekunk fogja kedvelni: nagyon könnyűek, szemben a 15 kilós gipszkarton-lapokkal. A pénztárcánknak pedig az fog tetszeni, hogy a beépítéskor kevesebb eszközre van szükségünk. Kb. egy sniccerrel és egy lyukfúróval már jók is vagyunk. A gipszkartonozáshoz viszonyítva megspórolhatjuk még az U és C profilokat, valamint a keretet is. 

Használatkor mire kell figyelnünk?

– Nagyon fontos, hogy a paneleket rendszerben kell használnunk, tehát pl. a hozzá tartozó ragasztóval kell dolgoznunk. A teljes vízzárósághoz az illesztéseket, sarkokat, éleket és csöveket is tömítsük a Mape­guard kiegészítő termékeivel – magyarázta a szakértő. Ha mechanikus rögzítőelemeket (csavarokat, dübeleket) használunk, akkor falra rögzítéskor elég lesz alátét nélkül, mennyezetre helyezéskor pedig alátéttel használnunk a csavaros rögzítőket. Ha a vakolat “kiváltására” szeretnénk alkalmazni, akkor közvetlenül az aljzatra ragaszthatjuk (Euronorm EN 12004 szabványnak megfelelő C2 osztályú cementkötésű ragasztóval). A legjobb, ha nem pogácsázunk, hanem egy tömör ragasztóréteget használunk. Ha nem teherhordó felületre tesszük, pl. a meglévő téglafalon a vakolatot szeretnénk kiváltani, akkor a ragasztó helyett fali dübelekkel is lehet rögzíteni. A hézagokat a Mapeguard ST-vel szalagozzuk, a sarkoknál és éleknél is a speciális kiegészítőket használjuk (Mapeguard IC, EC, PC).

Mennyi az annyi?

– Egy mosdó beépítését például véve ugyanannyiból fogunk kijönni, mintha Ytonggal dolgoznánk. Egy óriási különbség viszont biztosan lesz: kb. harmadannyi idő alatt végzünk a munkával – zárta gondolatait a szakember.

Kis Zsuzsanna

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink