Hatlakásos társasház és akármekkora családi ház is építhető egyszerű bejelentéssel

A járvány miatti veszélyhelyzetre tekintettel alaposan kibővítette a kormány az egyszerű bejelentéssel indítható építések körét. Már egy hatlakásos, ezer négyzetméteres társasházat is építhetünk egyszerű bejelentés alapján – igaz, csak a veszélyhelyzet végéig, vagyis pár hónapig. 

6 lakásos társasház egyszerű bejelentéssel

A veszélyhelyzetre hivatkozva, annak időtartama alatt egyszerűsítette a kormány az építési engedélyezést. Nem kell engedélyt kérni 

– a legfeljebb 6 lakást tartalmazó,
– maximum ezer négyzetméter alapterületű lakóépület építésére. 

Erre is elegendő most az egyszerű bejelentés. 

A rendelet ugyanakkor továbbra is megadja azt a jogot, hogy az építtető döntése alapján építési engedélyt kérjenek a beruházáshoz. Ebben az esetben neki továbbra is a korábbi szabályokat kell betartania, azaz nem alkalmazhat semmilyen könnyítést, ami az egyszerű bejelentésre vonatkozik. 

És bármekkora családi ház…

Azok a beruházások, amik eddig is egyszerű bejelentés alapján indulhattak, most alapterületi korlátozás nélkül megvalósíthatók egyszerű bejelentés alapján. Azaz egyszerű bejelentéssel építhető bármilyen egylakásos lakóépület, alapterületi korlátozás nélkül.

Az alapterületi korlátozás elhagyása a rendelet szerint azokat az ügyeket is érinti, amiket kisebb alapterületre jelentenek be, ám időközben az épület mégis nagyobbra sikeredik.

Van, amikor kivitelezési dokumentáció sem kell

Az egyszerű bejelentéshez kapcsolódó kivitelezési dokumentáció kérdése régóta vita tárgya. A kivitelezésről szóló kormányrendelet ugyanis nem írja elő kötelezően, hogy az egyszerű bejelentéses épületek kiviteli tervekkel készüljenek. A rendelet úgy fogalmaz, hogy egyszerű bejelentés esetén a kiviteli dokumentáció “legalább a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló kormányrendeletben meghatározott tartalmú egyszerű bejelentési dokumentáció” legyen. Most azonban ez is változik a veszélyhelyzet idejére. Az új előírás szerint a 300-1000 négyzetméter közé eső épületekhez kell kivitelezési dokumentációt készíteni. Ez alól kivétel, ha az építtető magánszemély, aki saját lakhatása céljára építi az ingatlant. Ilyen esetre nem vonatkozik a kiviteli terv követelménye, tehát marad a korábbi előírás, hogy az egyszerű bejelentési dokumentációt kell kiviteli dokumentációnak tekinteni. 

Az építésfelügyelet is ott lesz a kitűzésen

Egy új elem is bekerült az egyszerű bejelentéses eljárásrendbe. 300 négyzetméternél nagyobb, de ezer négyzetméternél kisebb épület építése esetén a kitűzésen részt kell vennie az építtetőnek, a fővállalkozó kivitelezőnek és az építésfelügyeleti hatóság képviselőjének. A kitűzést legalább 5 nappal a bejelentés után kell megtartani. Ha a hatóság a nekik küldött értesítés ellenére nem megy el, akkor is szakszerűnek kell tekinteni a kitűzést. Egyelőre ez a szabály is a vészhelyzet idejére szól.

Tervezői művezetés nem kell, de a harmadik durva hibánál bontatnak

További egyszerűsítés, hogy az építés során nem kötelező a tervezői művezetés igénybevétele.

Ugyanakkor szigorodik az építés során feltárt hibák utólagos megítélése. A hatóság az állékonyságot, életet vagy egészséget veszélyeztető körülmény miatt legfeljebb két alkalommal tehet megállapítást. Harmadik alkalommal mindenképpen az épület bontását kell, hogy elrendelje. 

Nem nagyon értjük…

Tény, hogy a járvány miatti veszélyhelyzet ideje alatt több hatósági ügyintézés adminisztratív lépéseit igyekezett csökkenteni a kormány. Ezeknek a legtöbb esetben az volt a céljuk, hogy visszaszorítsák a személyes ügyintézést, tegyék gördülékenyebbé, gyorsabbá a hivatali ügyeket. Elvileg ebbe a sorba illeszkedik az építési engedélyezés egyszerűsítése is. Elvileg csak, hiszen egy építési projekt nem néhány hétig tart, és a most hozott intézkedések hatása jócskán túlmutat majd a veszélyhelyzet időtartamán. 

Őszintén szólva éppen ezért nem értjük, mi célja lehet annak, hogy egy, legfeljebb két hónap időtartamra ilyen radikális engedményeket tesz a kormány az engedélyezés terén. A változás jó esetben csak annyira rövid ideig lesz hatályos, amennyi idő alatt el sem tudnak indulni a könnyítés lehetőségét kihasználó projektek. Hacsak nincs eleve terv arra, hogy a veszélyhelyzet utánra is kiterjesszék a most hozott intézkedést, vagy éppen már elkészült tervek tucatjai várják, hogy az egyszerűsített ügyintézés alatt indíthassák el őket. 

687/2020 kormányrendelet

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink