Legalább napi 4 órás munkaszerződés kell kötni a műszaki vezetővel 

Ismét változtatott a kormány egyes építési szakmák végzésének a jogosultsági feltételein. Gyors megoldást most főleg azoknak a cégeknek kell keresniük, melyek eddig csak havi néhány órára vettek fel egy alkalmazottat, és így feleltek meg az előírásoknak. Most legalább napi 4 órában kell foglalkoztatni azt a szakembert, akire a jogosultságot alapozzák.  

A változás a 266/2013-as kormányrendeletben meghatározott tevékenységeket érinti, úgy mint:

– településrendezési tervezés

– építészeti-műszaki tervezés

– településrendezési szakértői

– építésügyi műszaki szakértői

– építési műszaki ellenőri

– felelős műszaki vezetői és az

– energetikai tanúsítói tevékenység.

A legfontosabb változás abban van, hogy cégek milyen módon biztosíthatják a jogosultságukat. Az eddigi szabály szerint cég akkor végezhette ezeket a tevékenységeket, ha személyesen közreműködő tagja, vezető tisztségviselője vagy munkavállalója rendelkezett az adott területre megkövetelt jogosultsággal. De a rendelet nem részletezte, hogy hogyan, milyen időben kell foglalkoztatni a jogosultságot adó alkalmazottat.

Ez most megváltozott. Az új feltételek szerint a társaság tagja vagy vezető tisztségviselője mellett a legalább heti 20 órában foglalkoztatott munkavállaló lehet a jogosultság megszerzésének a feltétele. Ha az alkalmazottra alapozva szerzi meg a cég a jogosultságot, akkor a munkát személyesen ennek a munkavállalónak kell végeznie.

Ez a változás véget vet annak a gyakorlatnak, hogy a társaság egy szakembernek akár havi néhány órás alkalmazásával is jogot szerezhetett egyes tevékenységek végzésére. A rendelet eddig nem írta elő, hogy ha műszaki ellenőri tevékenységet akarunk végezni, akkor a műszaki ellenőrt ténylegesen havi hány órában kell foglalkoztatni. Elegendő volt erre egy egészen rövid részmunkaidő is. Ha az érintett építkezésen csak heti 5 órányi feladata volt az illetőnek, akkor elegendő volt erre az időre alkalmazni. Az új szabályok értelmében ez nem lehet. Cég csak olyan alkalmazott alapján szerezhet jogosultságot, akit legalább napi 4 órás (heti 20 órás) munkaviszonyban foglalkoztat.

Továbbképzés: átírták a jogszabályban az elnevezésüket

Formailag változtak a kötelező továbbképzésekre vonatkozó előírások is. Eddig a jogszabály „kötelező és szakmai“ továbbképzést említett, melyet öt éven belül teljesíteni kell. Az új előírásban úgy fogalmaznak, hogy az öt éves továbbképzési időszak alatt

– egy alkalommal jogi és

– egy alkalommal az országos kamara szabályzatában meghatározott módon teljesíthető szakmai képzést kell elvégezni.

A jogi továbbképzést is az országos kamara szervezi, ők dolgozzák ki a tematikáját is. A képzés internetes formában is megvalósítható. (Ez eddig is így volt, csak a jogszabály eddig a jogi továbbképzést kötelező továbbképzésként tartalmazta.)

A rendelet módosításai csak 2022 áprilisától lesznek hatályosak.

618/2021 kormányrendelet

Nagy Csaba

 

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink