Már hivatalosan is csak ács építheti a tetőt – Befoltozták a joghézagot

Most már hivatalosan is csak ács építhet tetőt. Bármennyire is hajmeresztő, de a korábbi szabályok szerint a tetőszerkezet-építéshez, ácsoláshoz nem kellett szakképesítés. A 34/2021-es ITM rendelet végre tiszta vizet öntött a pohárba.

Aki végigjárta egy vállalkozás megindításának izzasztó labirintusát, pontosan tudja: kismillió hatóság és becsatolandó papírok tömege kell hozzá. Viszont mostanáig ácsmunkára bárki kiválthatta a vállalkozói engedélyt, bármiféle szakmai végzettség nélkül is. A jogszabály ugyanis nem fogalmazott meg képesítési követelményt. Márpedig ha egy hozzá nem értő készítené el a tetőt, abból nagy bajok származhatnának. 

Ellentmondásos volt a szabályozás

A kivitelező vállalkozásoknak ugyebár kötelező az MKIK regisztráció. Márpedig a kamara eddig is megkövetelte a szakképesítést. A vállalkozásokat ugyanakkor a NAV vagy a bíróság veszi nyilvántartásba. Ők pedig jogszabályi előírás híján akkor is bejegyezték a vállalkozást, ha nem volt senki, akinek lett volna ács végzettsége. A kamara és a NAV egymást nem ellenőrzik, csak minket. Így előfordult, hogy egy vállalkozás simán megcsinálhatta a tetőt, és ki is számlázhatta úgy, hogy közben nem volt kivitelezői regisztrációja (hiszen ott már kellett volna a szakképesítés). A dolog ott bukott ki, amikor a kormányhivatal az építtetők által felvett támogatást ellenőrizte. 

Most már egyértelműen kötelező a szakképesítés

2021 szeptember elsején fordult a kocka. Mint múlt havi számunkban is megírtuk: összegereblyézték a képesítési követelményeket, és azok bekerültek egy jogszabályba, a 34/2021-es ITM rendeletbe. Innen pedig már nem felejtették ki az ácsokat. 

A jogszabály szerint ács (zsaluzó, állványozó) képesítésre van szükség a következő munkákhoz: 

– épületeket védő tetők fedélszerkezeteinek létrehozása,

– az építkezés során szükséges állványok, zsaluzatok, dúcolások elkészítése és elbontása. 

– Meglévő épületek faszerkezeteinek felújítása. 

– Előregyártott faszerkezetek beépítése az építés helyszínén. 

– Fedélszerkezet előkészítése a tetőfedéshez.

A szakképesítés hiánya kibukhat a támogatások ellenőrzésekor

Jelenleg sok támogatást vehetnek fel a családok: csok, 3+3 millió stb. Ha pedig a Szabó család a megbízáskor nem kéri el az ács vállalkozó szakképesítését, akkor akár ellenőrzéskor bukhat ki, hogy megfelelő ács hiányában a támogatásokat vissza kell fizetni. De kinek? Szabó apukának vagy a munkát elvégző, szakképzettség nélküli vállalkozónak? Valószínűleg az ostor a családfőn csattan, de ne kergessünk hiú ábrándokat: fog találni olyan ügyvédet, aki a gatyát/bugyit is le fogja perelni a vállalkozóról.

Ha tehát nincs meg a végzettségünk, gyorsan üljünk vissza az iskolapadba! Tudás-beszámítással nem kell évekig várnunk a vakációt, szélsebesen le lehet tudni ezeket a képzéseket. Akkor is megfelelhetünk a szabályoknak, ha magunk helyett az egyik emberünket ítéljük diákságra.

Kis Zsuzsanna

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink