Mekkora bért fizethetünk az alkalmi munkásnak?

Ha alkalmi munkásra van szükségünk, az a legegyszerűbb, ha egyszerűsített munkaszerződéssel vesszük fel. Ez egy olcsó foglalkoztatási forma: csak napi ezer forint közterhet kell utána fizetnünk, és az alkalmi dolgozónak sem kell adózni a keresete után. Ennek azonban van egy feltétele: maximálva van, hogy mennyi pénzt kereshet. Az idei bérekben ráadásul van egy csavar is, amire oda kell figyelnünk. 

A legegyszerűbb foglalkoztatási forma az úgynevezett egyszerűsített foglalkoztatás. Ennek lényege, hogy rövid ideig tartó, sokszor alkalmi munkára egyszerűsített adminisztrációval vehetünk fel embereket, akik után a közterhek bonyolult számolása és nyilvántartása helyett szintén egyszerűsített módon kell az adót megfizetni. Napi ezer forint az így felvett dolgozó adója, s ez minden közterhet tartalmaz.

Csak bejelenteni kell

Az alkalmi munkást egyszerűsített munkaszerződéssel vesszük fel. Ezt még írásba foglalni sem kötelező, bár az adatok visszakereshetősége miatt érdemes ezt mégis megtenni. Egyszerűsített munkaszerződés egy minta alapján köthető, ezt a szerződésmintát a 2010. évi LXXV törvény melléklete tartalmazza.

Maga a foglalkoztatás nem a szerződéssel, hanem az adatok bejelentésével jön létre. A bejelentést a munkavégzés megkezdése előtt kell megtenni elektronikusan (a NAV percre pontosan látja a bejelentés idejét, tehát annak valóban meg kell előznie a munkakezdést). A bejelentést megtehetjük

– ügyfélkapun keresztül, NAV nyomtatványon (T1042E jelű)

– telefonon a 185-ös hívószámon

– telefonos alkalmazáson keresztül. (EFO alkalmazás Android és iOs rendszerre).

Mennyi a minimum, amit adnunk kell az alkalmi dolgozónak?

Az alkalmi dolgozó legalacsonyabb napi bérét a törvény a minimálbérhez, illetve a garantált bérminimumhoz köti. Szakképzettséget nem igénylő munka esetén legalább a minimálbér 85 százalékát kell kifizetni. Ez azt jelenti, hogy a minimális bér 2021-ben alkalmi dolgozónak

– órabér esetén legalább 818 forint,

– napi bér esetén pedig legalább napi 6.545 forint.

Ha a felvett dolgozót olyan munkával bízzuk meg, ami szakképzettséget igényel, akkor legalább a garantált bérminimum 87 százalékát kell neki fizetni. Ez

– órabér esetén 1.095 forintot

– napi bér esetén napi 8.761 forintot jelent.

Ez tehát az alsó határ, aminél kevesebbet nem fizethetünk..

…és mennyi a maximum?

Az alkalmi dolgozónak bármekkora bért adhatunk, de ha túllépjük a megengedett keretet, akkor a dolgozónak már adóznia kell.

A járulékok nem változnak, az marad napi ezer forint. De ha magasabb bért fizetünk a törvényben meghatározott határnál, akkor a többlet után SZJA-t kell fizetni az alkalmi dolgozónak.

Ezt addig nem kell, amíg a munkabér nem haladja meg a minimálbér vagy a garantált bérminimum 130 százalékát. (Ez az ún. mentesített keretösszeg.)

Ez az előírás viszont idén fokozott figyelmet követel. A törvény ugyanis úgy szól, hogy a 130 százalékos határ figyeléséhez az adóév első napján hatályos minimálbért és garantált bérminimumot kell figyelembe venni. Idén viszont a minimálbért nem január 1-től, hanem február 1-től módosították, tehát az adóév első napján még a tavalyi bérek voltak érvényben. Így tehát elvileg a tavalyi minimálbért kellene figyelembe vennünk.

Csakhogy időközben a NAV kiadott egy tájékoztatót arról, hogy a hatályos törvény ellenére mégsem így kell számolnunk. A 130%-ot az idei bérek alapján kell meghatározni. Ehhez indoklásként egy kormányrendeletre hivatkoznak, mely szerint ha valamilyen jogosultság megállapításához január elsején érvényes minimálbért kell alapul venni, akkor azt újra ki kell számolni február 28-ig. A NAV szerint így a mentesített keretösszeg megállapításához is az idei évre meghatározott minimálbért kell figyelembe venni.

Így tehát az adómentesen kapható legmagasabb bér 2021-ben alkalmi munkásnak

– minimálbér alkalmazása esetén napi 10.010 forint (7.700 forint 130%-a),

– garantált bérminimum alkalmazása esetén napi 13.091 forint (10.070 forint 130%-a) lehet.

Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink