Mi lesz a napelemes pályázatokkal?

Több tízezer családnak még mindig fogalma sincs róla, hogy mi lesz a sorsa a tavaly beadott napelemes fejlesztési pályázatuknak. Lehet, hogy a benyújtott kérelem eredményes volt és nyertek, ám időközben a kormány felrobbantotta a napelemes fejlesztéseket, megtiltotta, hogy a rendszerek az energiahálózatra kapcsolódjanak. A nyertesek vagy visszalépnek, vagy saját erőből nagyon sok pénzt tesznek még bele a projektbe, hogy az az  új szabályok szerint is működőképes maradhasson. A legtöbben valószínűleg még mindig nem tudják, hogy mit csináljanak.

A lakossági napelemes pályázatot egy évvel ezelőtt nyitotta meg a kormány. Az ajánlat 100%-os állami támogatásról szólt, így aki tehette, megpróbált hozzájutni az ingyen fejlesztési lehetőséghez. A program 2021 decemberében indult, lépcsőzetesen nyílt meg az egyes megyék számára a pályázati ablak. Az ígéret szerint az sem vesztette el a támogatást, aki nem tudott az első körben indulni, mert 2024-ig több szakaszban nyílt volna meg a pályázati lehetőség.

Ehhez képest már az első kör lebonyolítása sem volt zökkenőmentes. A nyertesek több mint fél évet vártak az eredmény kihirdetésére. Alig 500-an kaptak időben értesítést, mellettük több mint 40 ezer pályázat sorsa volt függőben hónapokon keresztül. Ez a kivitelezők számára is kínos volt, hiszen a vállalt munka csúszott, az árak emelkedtek, miközben nekik a lassan egy évvel korábbi fix áron kellett volna elvégezni a munkát. Sok kivitelező kihátrált a megvalósításból, mert a meglódult infláció miatt a korábban vállalt árakon már nem lehetett volna megcsinálni a munkát. A többletköltségekre a támogatás nem ad fedezetet. A maximális támogatás napelemes rendszer esetén 2,9 millió forint, hőszivattyúval kombinált fejlesztés esetén pedig 11,3 millió forint lehetett, ami ekkor már nem volt elég egy ilyen fejlesztés megvalósítására.

A pályázat második ütemét tavaly ősz elején kellett volna megnyitni. A kormány ekkor indoklás nélkül tavaszra tolta ki a második ütem indítását. A halogatás oka nyilvánvalóan az uniós támogatások felfüggesztése volt – uniós pénz híján teljes egészében hazai forrásból kellett volna kifizetni a támogatásokat. Amióta pedig módosították a napelemekre vonatkozó műszaki előírásokat, azóta már nincs is szó a második ütem elindításáról.

Év elején elkezdődtek a kifizetések

Nemcsak a pályázatok elbírálása haladt lassan, a kifizetések is. Az Index január közepén még arról írt, hogy a pályázati honlap szerint a 35 ezer nyertes közül mindössze 41 esetben történt meg a tényleges kifizetés. De most úgy tűnik, végre elkezdték. Január végére ez a szám már elérte a 2600-at. Igaz, ha ezzel a tempóval számolunk, akkor is további fél év kell még a maradék majdnem 30 ezer pályázat kifizetésére.

Sok a bizonytalanság

A kérdés az, hogy mihez kezdhetnek a megítélt támogatással a nyertesek. Októberben megszüntették a napelemek által termelt áram visszatáplálásának a lehetőségét az új csatlakozók számára. Ettől kedve a fejlesztés vagy soha nem fog megtérülni, vagy további plusz költséggel házi energiatárolót kell hozzá vásárolni. Ennek legalább félmillió forint az ára.

A pályázók egy része még korábban lépett, s be tudta adni az engedélyezési kérelmet az energiaszolgáltatóhoz. Ők a „szerencsések“ – ők azok, akik még a régi feltételek szerint építhetik ki a rendszert, visszatáplálással és szaldó elszámolással. Nekik még nincs szükségük plusz energiatároló építésére.

Számukra is problémát jelent viszont az ezen a területen is tapasztalható áremelkedés. A pályázati kiírás ugyanis nemcsak a végösszeget maximálta, hanem az 1 egységre jutó fajlagos költséget is. A pályázatokat úgy kellett összeállítani, hogy abban az 1 kWp energiára vetített költség nem haladhatja meg a 485.645 forintot. Miközben az áremelkedések miatt ma már legalább 600 ezer forinttal kellene számolni. Nagyon valószínű, hogy az előre meghatározott áron ma nem lehet kivitelezőt találni. Így a pályázó akkor valósíthatja meg a programot, ha a zsebébe nyúl, és a különbözetet valahogy kifizeti a kivitelezőnek. 

Hirtelen kéne több tízezer rendszert beüzemelni

Az első ütem nyertes pályázóinak a támogatói okirat kiállításától számított 20 hónapon belül kellene befejezniük a fejlesztést. Csakhogy a hírek szerint ma nincs elég szakember a hirtelen megnövekedett kivitelezési igény teljesítésére. Csaknem 80 ezren vannak azok is, akik ősszel még időben be tudták nyújtani a szolgáltatóhoz a csatlakozási kérelmüket. Ezeket a fejlesztéseket is most kellene megvalósítani. Márpedig becslések szerint az utolsó pillanatban beadott csatlakozási kérelmek 80-90 százaléka mögött nincs kivitelező. Egy napelemes cég, az Assix Intersolar becslése szerint 100-120 ezer igénylés lenne idén lakossági rendszerek telepítésére, miközben a jelenlegi piaci szereplők 40-45 ezer rendszert képesek megvalósítani.


Mikor telepíthetünk újra napelemet?

Tavaly ősszel a kormány gyakorlatilag azonnali hatállyal szüntette be a lakossági napelem-telepítéseket azzal, hogy az új bekötések számára megtiltotta az energia visszatáplálását a hálózatba. A kormány az elosztórendszer hiányosságaira hivatkozott. Azzal érveltek, hogy jelentős felújításra és kapacitásbővítésre lenne szükség ahhoz, hogy a gyorsan sokasodó napelemek által termelt áramot a hálózat fogadni tudja. Így csak akkor engedik meg újra a visszatáplálást, ha megtörténik a hálózat fejlesztése. Ehhez uniós pénzt vár Magyarország, amíg az nem érkezik meg, addig nem lehet szó a lakossági napelemes fejlesztések újbóli engedélyezéséről. 

Az elmúlt hetekben azonban egyre több hírt olvasunk arról, hogy valószínűleg ezt az álláspontot is finomítani kell majd. Nemrég megjelent információk szerint a tét az uniós helyreállítási segélycsomagból lehívható mintegy 2320 milliárd forintnyi támogatás. A hozzáférés egyik feltétele az is, hogy legkésőbb 2024. december 31-ig vissza kell állítani a lakossági napelemes rendszerek visszatáplálási lehetőségét. Ezt a támogatás feltételeiről szóló dokumentum konkrétan tartalmazza. Addig is a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak (MEKH) rendszeresen, legalább hathavonta kötelező felülvizsgálnia a korlátozást. Ha a vizsgálat megállapítja, hogy a hálózat már alkalmas a termelt villamos energia fogadására, akkor a korlátozást fel kell oldani.

Szerencsére a szükséges fejlesztések folynak – sőt, azok megállás nélkül zajlottak az elmúlt években is. Az E.On csoport például 3-4 év alatt 74 milliárd forintot költ el erre a célra, ez 15 ezer kisebb-nagyobb különböző fejlesztést jelent a hálózatukban. Hasonló tervei vannak a többi szolgáltatónak is. Steiner Attila energetikai államtitkár korábban arról beszélt, hogy ha hozzáférünk az uniós helyreállítási alap pénzeihez, az újabb 3 ezer megawatt új napelemes kapacitás bekötését teszi lehetővé. Ez a duplája az eddigi lakossági napelemes kapacitásnak. Ha viszont az ország hozzá akar férni a helyreállítási alap milliárdjaihoz, akkor a kormánynak fel kell oldania a korlátozást. 

Ma tehát úgy tűnik, hogy az energiaellátó rendszer egyáltalán nem az a régi, korszerűtlen hálózat, aminek a napelemstop bevezetésekor láttatták. Inkább talán az volt a baj, hogy az energia-áremeléseknek is köszönhetően nem várt módon, hirtelen nőtt meg az új bekötések száma. Ezt a nem várt növekedést nem tudta követni a hálózat fejlesztése, ezért kellett időlegesen megállítani a további terjeszkedést. Valódi technikai akadálya így talán egyre kevésbé van a napelemes beruházások újbóli engedélyezésének, az uniós támogatáshoz való hozzáférés lehetősége pedig talán a politikai akaratot is meghozza a módosításhoz. Így reméljük, hogy nem is 2024 végén, hanem talán már jóval előbb újra megnyílik a lakossági telepítések lehetősége.


Nagy Csaba

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink