Mikor kell szakági femü?

Ha vannak szakági kiviteli tervek, akkor az általános építési felelős műszaki vezető nem femüzheti a villamos és gépész munkákat, szakági felelős műszaki vezetőt kell megbízni. Egyszerű bejelentésnél a kamarai szabályzat 300 négyzetméter felett előírja a szakági kiviteli terveket. De vajon érvényes-e még egyáltalán ez a szabályzat? És mi a helyzet az engedélyes építéseknél? Szükség van szakági felelős műszaki vezetőre egy gázkazán és pár konnektor beszereléséhez?

Egy családi ház átalakításánál padlófűtést alakítunk ki. Az általános építési felelős műszaki vezető femüzheti-e a gépészeti munkákat? – tette fel a kérdést olvasónk. Lássuk a szabályokat!

Az alapszabály az, hogy minden felelős műszaki vezető (FMV) a saját szakterületét ellenőrizheti:
– az építési FMV az általános építési munkákat,
– a szakági gépész FMV a gépészeti munkákat,
– a szakági villamos FMV az épületvillamossági munkákat.
De az sem mindegy, hogy milyen munkáról van szó.

A kisebb szakmunkákhoz nem kell
Ma már a legtöbb átalakításhoz, felújításhoz semmilyen papír nem kell. Tehát könnyen előfordulhat, hogy nem készül kiviteli terv sem. Csak jönnek a szakik, akik megcsinálják a munkát. Ha pedig nincs kiviteli terv és szakmunkákat képesítéssel rendelkező szakmunkások végzik, akkor nincs szükség felelős műszaki vezetőre sem.

Kiviteli tervnél biztosan kell szakági FMV
Ha nemcsak a padlófűtést csinálnak, hanem nagyobb munkáról van szó, ami érinti az épület tartószerkezeteit is, akkor kiviteli tervnek is kell lennie. (Átalakításnál, felújításnál akkor kell kiviteli terv, ha a 191-es kormányrendelet 22. §-a kötelezővé teszi (191/2009. kr.). A kivitelezési dokumentációnak kötelező részei a gépész és villamos kiviteli tervek. Ha pedig vannak szakági kiviteli tervek, akkor kellenek szakági FMV-k is. Vagyis szükség lesz gépész FMV-re a padlófűtés kialakításához. Erre azért is érdemes figyelni, mert ha van kiviteli terv, akkor kötelező e-naplót is vezetni, amit a hatóságok bármikor ellenőrizhetnek az íróasztal mellől is.

Egyszerű bejelentés: 300 négyzetméter föltött legyen szakági felelős műszaki vezető
Az elmúlt időszakban megváltoztak az egyszerű bejelentésre vonatkozó szabályok. Az egyszerű bejelentési dokumentáció maga a kiviteli terv, és nem kötelező a gépész és villamos kiviteli terv. Ha pedig nincs szakági kiviteli terv, akkor szakági FMV-k sem kellenek. Elvileg. A gond az, hogy ez a szabályozás egyáltalán nincs összhangban azzal a kamarai szabályzattal, ami az egyszerű bejelentéshez szükséges tervek követelményeit előírja.

Az egyszerű bejelentéssel épülő új lakóházak esetében a kamarai szabályzat 300 négyzetméter felett előírja a szakági kiviteli terveket. A kamarai szabályzatot pedig továbbra is be kell tartani. Ezt írja elő ugyanis a 1996. évi LVIII. törvény 29 §-a. Márpedig a törvény magasabb rendű jogszabály, mint egy kormányrendelet.

Ennek megfelelően a legtöbb építésfelügyelet elfogadja az általános FMV-t ha:
– a lakóház generállal épült és
– 300 m2 alatti.
Viszont 300m2 felett már kérik a villamos és gépész FMV-ket is. És akkor is, ha az egyszerű bejelentési dokumentáción felül készültek szakági kiviteli tervek.

Ha van építési engedély
Építési engedélynél tudjuk, hogy kötelező kivitelezési dokumentációt készíteni, aminek kötelező része a villamos és gépész kiviteli terv. Vagyis szakági gépész és villamos FMV-kre van szükség. De mi a helyzet akkor, ha egy picike nyaralóról van szó, ami ugyan építési engedéllyel épül, de a konnektoron és gáztűzhelyen kívül nem alakítanak ki komolyabb villamos és gépészeti rendszert? Nos, ilyen esetekben általában már az építési engedélyezési dokumentációban jelzik a szakági tervezők, hogy nem szükséges szakági kiviteli terveket készíteni. Tehát nem kell majd szakági FMV sem.

Összefoglalva: Azt mindenképpen tartsuk be új építésnél és felújításnál is, hogyha készül gépész vagy villamos kiviteli terv, akkor alkalmazunk szakági FMV-ket! Ha ugyanis az FMV jogosultsága nincs rendben, akkor őt is, és az őt megbízó kivitelezőt is 100-100 ezer forintra bírságolhatják.

Király Viktória

 

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink