Önök kérdezték 2023 január

Le kell zárni az e-naplót a használatbavételhez?

Építési engedély alapján megépült az üdülő. A kivitelezés során vezették az e-naplót, s most intézné az építtető a használatbavételt. A kivitelező erősködik, hogy a használatbavételhez le kell zárni az e-naplót. Igaz ez? Az e-napló zárása azért aggályos, mert a homlokzat módosult a tervhez képest, s a változásokról még nem töltöttek fel dokumentációt.

2019 őszétől a használatbavételnek már nem feltétele a lezárt e-napló. Pontosabban a jogszabályból kikerült az a feltétel, hogy a használatbavételhez a kivitelezőnek vissza kell adnia a munkaterületet. Ebből következik, hogy az e-napló lezárása már nem feltétele a használatbavételnek. Ugyanis úgy nem lehet lezárni az e-naplót, hogy a munkaterület a kivitelezőnél van.

Olvasónk nagyon is jól gondolja, hogy nem szabad addig lezárni az e-naplót, amíg a tervektől való eltérést nem dokumentálták benne. A gond csak azzal van, hogy a tervektől való eltérést még az eltérő kivitelezés megkezdése előtt kellett volna feltölteni az e-naplóba, nem a használatbavételnél. A használatbavételhez a megvalósulási dokumentációt kell mellékelni, ha az építés során eltértek az engedélyes tervektől. Az tervektől való eltérés komoly dolog, amihez a tervezőnek hozzá kell járulni. Szükség esetén pedig új tervet kell készíteni az eltérésről. Nem helyes megoldás, hogy a kivitelező vagy az építtető ötletei alapján térnek el a tervekben foglaltaktól. Ugyanis nagyon nem mindegy, hogy az eltérés mennyire komoly. Ha például más méretű utcai ablakot építenek be, akkor problémázhat a főépítész. 

A használatbavétel előtt mindenképpen be kell szerezni az eltérésekről szóló terveket.

Kell a főépítész véleménye az egyszerű bejelentéshez?

Egyszerű bejelentéses lakóháznál a településképi szabályok szerint főépítészi szakmai konzultációra van szükség. A tervezéssel érintett településen azonban főépítész-váltás volt, és az új főépítész betegség miatt nem tudja ellátni a feladatát. Benyújthatók így az egyszerű bejelentéses tervek az építésfelügyeletnek? Kell csatolni valami papírt arról, hogy miért hiányzik a főépítész véleménye?

Az egyszerű bejelentéses dokumentációnak NEM kötelező része a településképi szakmai konzultációt igazoló írásos emlékeztető, azaz a főépítész jóváhagyása nélkül is benyújtható az ÉTDR-be az egyszerű bejelentés. Az építésfelügyelet alapvetően darabszámra ellenőrzi az egyszerű bejelentéses doksit, tartalmilag csak minimálisan. Egyszerű bejelentésnél a településképi szabályok (TKR) ellenőrzése egyáltalán nem feladata az építésfelügyeletnek. A településképi szakmai konzultációt a településképi rendeletben meghatározott esetekben kell lefolytatni. Tehát ez egy helyi eljárás, a kormányhivatalnak nincs köze hozzá. A TKR-nek való megfelelés ellenőrzése a főépítész/polgármester feladata, azaz helyi önkormányzati hatáskör. A szakmai konzultáció lefolytatására elvileg 8 napja van a főépítésznek/polgármesternek. A szakmai konzultációról kötelező emlékeztetőt készíteni, azonban ha csúszás van, és nem kapunk időben véleményt, az nem tekinthető megadottnak. Tehát meg kell várni a papírt.

Viszont mivel olvasónk esetében két külön eljárásról van szó, nyugodtan be lehet adni az ÉTDR-es egyszerű bejelentést, és majd ha a főépítész felépült, meglesz a településképi szakmai konzultációról az emlékeztető is. Azt javasoljuk, hogy az építést ne kezdjék meg addig amíg nincs meg a papír arról, hogy a ház megfelel a TKR-nek. Mert ha esetleg nem tetszik a főépítésznek, akkor legrosszabb esetben az önkormányzat kötelezési eljárást folytathat le (bírság, bontás, szabályossá tétel). 


Új e-napló funkció: ellenérték nélküli szerződés feltöltése

Nemrég került egy újítás az e-napló alkalmazásba. Most már lehetőség van a kivitelezőnek az ellenérték nélkül végzett munkákról szóló szerződést is feltölteni. Ezt ugyanúgy kell, mint a fizetős esetben, csupán egy sorral lejjebb kell menni. Tehát az “e-főnapló alapadatok” oldal alján rákattintunk a “Mellékletek” menüpontra. A megnyíló oldalon megkeressük a “Szerződés csatolmányok – ellenérték nélkül” felirat alatt az “+ Új ellenérték nélküli szerződés dokumentum csatolása” gombot. Itt a megnyíló “Ellenérték nélküli szerződés csatolmányok” oldalt kitöltjük. A szerződésnek kell adni egy nevet: olyat, amivel be tudjuk azonosítani. Pl: festés szerződés kivitelező és építtető között. Majd a számítógépünkről fel kell tölteni a beszkennelt szerződést .pdf vagy .jpg formátumban. Utána a  “Mentés”  gombbal rögzítjük a felvitt adatokat.


Király Viktória

 

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink