Probléma az egyszerű bejelentéses társasházzal

Olvasónk egyszerű bejelentéssel épít egy telken két többlakásos társasházat. A kivitelezést egy e-naplóban dokumentálják. Az egyik ház már elkészült, költözhetnének be a lakók, viszont a másik háznál még csak a falazás van folyamatban. El lehet intézni a használatbavételt külön-külön is? Érdemes-e az e-naplóval trükközni úgy, hogy a félkész háznak új e-naplót nyitnak?

Az e-naplóval trükközni nem szabad, ugyanis az bűncselekménynek minősül. Ha még egyáltalán nem kezdték volna meg az építkezést, akkor még talán lehetett volna két külön e-naplót vezetni, de egy félkész háznál már nagyon nem szabályos egy új naplóban visszanaplózni a dolgokat. 

Viszont a két külön e-napló sem orvosolta volna olvasónk problémáját. Egyszerű bejelentés esetében ugyanis nincs lehetőség ütemezett használatbavételre. Ütemezetten építeni és használatba venni csak engedélyes esetekben lehet. Ekkor is csak akkor, ha ezt már az engedélyezésnél jeleztük (vagy legalább módosítottuk menet közben az építési engedélyt).

A megoldás olvasónk esetében az lehet, hogy az épületekre engedélyt szerez. A legtöbb építési hatóságnál elfogadják azt a megoldást, hogy az egyszerű bejelentés után ugyanarra engedélyt is kérjenek. Megjegyeznénk, hogy a 300 és 1000 m2 közötti, max. hat lakásos társasházakra csak a vészhelyzeti szabályok miatt lehetett egyszerű bejelentést kérni. Normál esetben társasház építése mindig építési engedélyköteles.

Olvasónk esetében az elkészült épületre a fennmaradási és használatbavételi, míg az épülő épületre a fennmaradási és továbbépítési engedély lehet a megoldás. Természetesen ehhez részletesebb dokumentációk szükségesek, mint anno az egyszerű bejelentésnél. A problémával kapcsolatban mindenképpen érdemes a helyi építési hatósággal egyeztetni.

Király Viktória

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink