Villanyszerelők felülvizsgálói képzései – élet az OKJ után

Az érintésvédelmi és az erősáramú berendezések felülvizsgálói képzését összevonták, ezekből lett a villamos biztonsági felülvizsgálói végzettség. Az újoncok ma már ilyen néven szerezhetnek jogosultságot a felülvizsgálatokra. De mi a helyzet azokkal, akiknek még az  OKJ szerint, egyikről vagy a másikról van papírjuk?

Nem új hír, hogy az Országos Képzési Jegyzéket (OKJ) átkeresztelték, és két újabb jegyzék lett belőle: Szakmajegyzék és Programkövetelmények jegyzéke.

Ma már csak 174 alapszakma van, de a megszerzett korábbi OKJ-s vizsgák sem vesztek el. Csak átalakultak. A villanyszerelő felülvizsgálói képzéseknél azonban nem egyszerű eligazodni az új szabályokban.

A következő végzettségekről van szó:

– az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló (ÉVF), 

– az erősáramú berendezések felülvizsgálója (EBF) és

– a villámvédelmi felülvizsgáló (VVF).

Ezek a képzések eddig külön-külön futottak. A Programkövetelmények alapján azonban az ÉVF-et és az EBF-et összevonták, és a szakképzettség elnevezését “összefésülték”, most már villamos biztonsági felülvizsgálónak hívjuk (röviden VBF). A VVF megőrizte önállóságát.

Hogyan lesz valakiből villamos biztonsági felülvizsgáló?

Az új versenyzőknél egyértelmű a helyzet: az új szabályok szerint vagy villamos biztonsági vagy villámvédelmi felülvizsgálók lesznek. Vagy mindkettő, ha nagyon lelkesek. Na de mi a helyzet a már végzett szakemberekkel?

Ha már van egy-két végzettség a fiókban

Akinek már megvan mind a kettő, az ÉVF és EBF is, azok hátradőlhetnek. Nekik az 5 éves továbbképzésen kívül más dolguk nincs (ez elvileg nem fog változni). 2021. szeptember 1-től már él a VBF továbbképzés, ezen kell majd részt venniük.

Viszont nem ilyen egyszerű a helyzet, ha csak az egyik papirosunk lapul a fiók alján, vagy az ÉVF vagy az EBF. Ugyanis az új rendszerben mindkettő kellene. Az ÉVF és EBF végzettség ugyan megmarad, de újonnan ilyet már nem lehet majd szerezni. 

Egyelőre tehát lehet dolgozni a korábbi végzettségekkel is, de több forrásunk is arra számít, hogy idővel be fogják vezetni azt, hogy a jegyzőkönyvvezetéshez mindkettő kell. Arról nem is beszélve, hogy továbbképzés sem lesz már külön, így az 5 év lejártával mindenképpen el kell végezni a VBF-es képzést. Előbb-utóbb csak olyan villanyszerelők dolgozhatnak, akiknek vagy megvan mindkettő, vagy az új rendszerben szerezték meg a VBF-et. 

Mit tehetünk? 

Talán a legegyszerűbb, ha gyorsan szétnézünk régi OKJ-s képzések között, a hiányzót pedig sebtében elvégezzük. A felnőttképzési intézményeknél még elcsíphetünk egy helyet 2021-ben. De számítsunk arra, hogy már nagyon kevés üres hely lehet (itt arról van szó, hogy a korábban indított, még OKJ-s képzéshez tudunk csatlakozni).

Ha nem sikerül “régi” OKJ-s képzést találnunk, akkor sajnos újra el kell végeznünk mind a két képzést, összevontan. 

Fontos tudnunk, hogy az új, VBF képzés mindössze 8×8, azaz 64 órás (a korábbi EVF 80, az EBF pedig 90 órás volt, eszerint az újnak 170 órásnak kellett volna lennie). Az ára ugyanannyi lesz, a kapott tudás viszont a fele.

További érdekesség, hogy 2021. szep­tember 1-től villanyszerelő tevékenységet már szakmai irányítás mellett is lehet végezni. Ez azt jelenti, hogy ha a 10 fős brigádból van egy villanyszerelő és 9 “nem szaki”, akkor az egy szem szerelőnk irányíthatja a csoport munkáját.

Kis Zsuzsanna

Hírdetés

Hirdessen nálunk!
Most 3 hirdetés mellé
1 -et ajándékba adunk!
KATTINTSON A RÉSZLETEKÉRT!
Megjelent új szakkönyvünk:
ÉPÍTŐIPARI SZERZŐDÉSEK
Mire figyeljünk, hogy ne bukjunk?

Kiadványaink